Читај ми!

Шта крију новобечејски музеји, у једном и данас могуће бријање

Нови Бечеј има три музеја. Чувају сећање на начин живота Новобечејаца, различитог друштвеног статуса, током два века. Ту се може видети и историја занатства овог дела Србије.

Сем што ћете се посетом Главашевој кући вратити у дане с краја 19. и почетка 20. века, одавде можете изаћи и лепши. Берберница је музејски експонат, али још увек ради. Никола Петровић је од 1953. берберин новобечејски, а данас нека врста кустоса. Појасни како је радила берберница, а оне који то желе и обрије. Многе изненади да се некад бријање плаћало у натури.

 

"За жито и кукуруз онда смо бријали за то. Два метра жита целу годину га бријем два пута недељно и они то кад дође јесен то ми донесу, то је била онда добра и зарада и све", каже берберин Никола Петровић.

Током Николиног радног века у Новом Бечеју је радило 58 бербера. Зна их све по имену, а верује да их толико није имао ни Нови Сад.

"Било је посла за све и неће да брију у радњи, ишли су по селу па су бријали по кућама и то за жито. Ја сма имао све до пре годину дана моју муштерију коју сам бријао педесет година. Ја јако волем свој занат. Мене може да пробуди неко у ноћи у дванаест сати и каже Никола, обриј ме, ја ћу устати и обријати га. Ја волем свој занат", додаје Никола.

Шетњом кроз кућу Владимира Главаша сазнају се необичне приче достојне теме за роман. Главаш је био адвокат, земљопоседник, добротвор и хуманиста. Умро је 1909. а предходно завештао кућу православној, а новац католичкој цркви. По тестаменту стотину година у њу није могла да крочи женска нога. Жеља је поштована и кућа отворена 16. фебруара 2009. Тада је истраживаче дочекало једно изненађење.

"Кад је тестамент истекао, уговор, проналазимо иза његове дипломе кад смо отворили да скенирамо један женски портрет једне лепе девојке", објашњава Јанош Косо, домаћин "Главашеве куће".

Остало је мистерија о коме се ради, али је довољно да се распали машта. Знало се да је Главаш ценио уметност, друговао са Змајем и Ђуром Јакшићем. Као адвокат учествовао је у само једном спору. Бранио је сиромашну породицу, којој је богаташ желео да узме кућу. У свему томе негативну улогу је имао и вероватно потплаћени судија.

"Тај један спор је изгубио. Та сиромашна породица са пуно деце су морали да изађу из куће и он се ту јако разочарао. Он је наравно њима помогао и одмах је затворио своју радњу и није се бавио адвокатуром никада више", додаје Јанош.

Недалеко у Новом Милошеву разлога за посету музеју напретек. У Музеју Жеравица чак три поставке. Највећа је са око 180 трактора и пољопривредних машина, колекција какве нема на овим просторима. Одавде је потекао и Душко Попов по коме је Иан Флеминг направио лик Џејмса Бонда. Кућа у коју је долазио као дечак сада је музеј Душка Попова. Близак рођак власника је прослављени кошаркашки тренер Ранко Жеравица. Недавно је отворена и стална поставка њему у част. Планови се ту не завршавају.

"Кућа поред је купљења за камп, дечији камп кошарке. Можда једног дана ако се нађе разумевања за то да би деца долазила ту и камповала ту. Музеј Жеравица као и сви остали музеји има проблем са простором. Није добро што ови експонати које видите по дворишту пропадају од зуба времена. Трудимо се колико можемо да изградимо нову халу", објашњава Чедомир Жеравица, власник "Музеја Жеравица".

Стари економски објекти котарка за кукуруз и магацин за жито племићке породице Карчоњи у Новом Милошеву претворени су у музеј са више поставки. Карактеристика овог музеја је да су сви експонати из села и да су их мештани поклонили и тако сачували од сигурног пропадања.

"Тренутно ово што је изложено поклонила је половину породица некадашња трговачка Бауер која је и тада држала продавницу која је волела да се бави тим старинама. Сачуван је лав из порушеног дворца који се налази у Новом Милошеву то је такође заслужна породица Бауер. и интересантно је и фасцинантно је да једна породица овакве предмете држи у својој породици скоро два века", наглашава Искра Попов, Музеј "Котарка" Ново Милошево.

Ово је комплекс у оквиру кога је и дворац Карачоњија саграђен је између 1842. и 1846 године и део је пољопривредне целине која је обухватала економију, помоћне објекте, паркове и цркву. Дворац је био део туристичке туре, али му је сада неопходна озбиљна реконструкција и план како га користити.

 

 

уторак, 01. април 2025.
12° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом