Читај ми!

Како временске прилике овог пролећа утичу на пчеле и воће

Неповољне временске прилике не пријају ни пчелама, а у кошницама понестаје хране. Пчелари кажу да ће ова година бити испод просека када је реч о багремовој паши. Према подацима Удружења пчелара, у Пчињском округу има више од 1.000 пчелара са око 30.000 кошница.

Пчеле не излећу из кошница уколико су дневне температуре испод дванаест степени. Сада је време да се друштва максимално развију и да спремна дочекају главну багремову пашу.

"Негде је багрем измрзао, негде је проређен, негде је почео да се отвара. Уколико се временски услови поправе, надамо се да ће бити нешто од меда”, наводи Чедомир Младеновић, председник Удружења пчелара "Матица" у Врању.

"Ја мислим велика већина друштава ће бити спремна колико толико, али све зависи од времена. Време може да буде у току дана и топло, али ако су ноћи хладне, нема Бог зна каквог уноса и приноса меда", истиче Велимир Стевановић, пчелар из Врања.

Пчелари кажу да у многим кошницама нема довољно хране, па пчеле прихрањују сирупом од шећера. Прошле године багремовог меда је било, а претходне деценије, временске прилике нису дозволиле пчелама да довољно сакупљају нектар са биљака.

Пчеле су највећи опрашивачи и сваки трећи залогај који поједемо је захваљујући њима. Њих највише угрожава неодговорна употреба пестицида.

"Употребом пестицида и хемије, дивљи опрашивачи су потровани, остале су само још пчеле. Пчеле су битне, пчелари имају корист само три посто, све остало има друштвена заједница", каже Чедомир Младеновић, председник Удружења пчелара "Матица" у Врању.

Да би имали боље приносе меда, поједини пчелари који имају могућности селе пчеле. У једном лету пчела излетница обиђе и до стотину цветова, а за килограм меда потребно је да прикупи нектар са три до пет милиона цветова. Тада превали пут седам пута већи од обима земљине кугле.

среда, 16. април 2025.
28° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом