Кућа сећања и успомена
Легат Народног музеја у Врању чува више од 20 хиљада уметничких дела и личних предмета бројних српских уметника. Најбројнији је легат чувеног сликара Зорана Стошића Врањског, који је за тридесет година оставио граду у коме је рођен скоро 600 дела.
Прву самосталну изложбу Зорана Стошића Врањског видели су његови суграђани 1955. године. Од тада његова дела красила су бројне галерије у земљи и иностранству. Пре 30 година одлучио је да родном граду поклања слике, цртеже, аквареле и минијатуре.
"Ја вам дајем ове слике са намером да ги чувате, на једно место да их држите, од чур и воду да ги варкате, да ме спомењујете и немој да ме заборавите", рекао је Зоран Стошић Врањски у октобру 2012. године, на изложби поводом две деценије легата.
Чувају се дела Зорана Стошића, сликара који је више од шест деценија био присутан на ликовној сцени. То је и ретроспекива његовог стваралаштва, од реализма, импресионизма, апстракције до космичке визије.
"Иако су музејски смештајни капацитети нашег депоа свакако недовољни, настојимо на све начине да ова и остала дела буду чувана по свим стандардима и протоколима музејске праксе. Живот једног легата не огледа се само у његовом чувању, већ и у публиковању, излагању, истраживању. Учинити га доступним и актуелним", каже директорка Народног музеја у Врању Маја Алексић.
Легат се обогаћује куповинама или поклонима, путем изложби или колонија, а Стошићев је дар граду и по броју највећи. Ту су и дела других познатих врањских и српских уметника.
"Тако да је та збирка мало хетерогена, и захтева наравно и мало детаљније проучавање и праћење. Ми се трудимо и да на основу пројеката на нивоу града откупљујемо дела да би хронолошки низ пратили што се тиче врањских уметника", објашњава виши кустос Мирјана Јовановић.
У знак захвалности и сећање на завичај, Зоран Стошић Врањски је урадио и портрете заслужних Врањанаца. Портрети су изложени у згради начелства.
Коментари