Свети Трифун - зашто се данас одлази у винограде?
Српска православна црква слави данас Светог Трифуна, заштитника винара и виноградара, чувара усева од непогода и штеточина, али и заштитника искрене љубави свих хришћана. Србија годишње произведе преко 30 милиона литара вина.
У рејону Три Мораве има 7529 хектара под виноградима, где се највеће површине под чокотима налазе на територији три општине: Трстеник, Крушевац и Александровац. За претходне три деценије, у Жупи александровачкој обновљено је или подигнуто 80 винарија.
Винари и виногродари благородне Жупе александровачке данас орезују своје засаде поливајући га вином да се захвале Светом Трифуну за прошлу и помоле да ова година буде берићетна.
"Данас се излази у виноград и креће прво то орезивање чокота за ову годину. Традиција нам је јако важна јер још 1196, у Студеничкој повељи се помиње производња вина и Жупска села у којим се то ради", каже Милан Спасић, винар из Тржца.
У српској престоници вина, Жупи александровачкој, има 80 винарија а грожђе се бере са површине веће од 2 000 хектара. Виногради су на сунчаним падинама, на надморској висини од 200 до 350 метара.
"Ми виноградари и винари, Нову годину рачунамо од Светог трифуна до светог Трифуна. Ово је значајан тренутак посвеће виноградарима и винарима и свему оном што винова лоза доноси", каже Коста Ботуњац, винар из Доњег Злегиња.
У Жупи се негује традиција предака вековима. Сачувани су подруми, чокоти и удахнут нови живот лози на обронцима Копаоника, Жељина и Гоча.
"Данас почињу слатке муке. Слатке муке које трају годину дана, од почетка резидбе, заштите , неговања и чекања да све те златне капи које се створе у гроздовима уђу у биљну апотеку а то су бачве", објашњава Миодраг Минић, виноградар и винар из Тржца.
У већини засада под чокотима винове лозе преовлађују аутохтоне сорте Прокупац и Тамјаника по којима је чувено Српско виногорје. Вино добијено од ових сорти грожђа Жупљани називају вино са душом.
Коментари