Пожаревац: Осуђеници се надметали у шаху
Казнено-поправни завод Забела организовао је девети шаховски турнир за осуђенике из затвореног одељења Завода. Један од највећих у земљи тог типа са најдужом традицијом шаховске секције.
За осуђена лица из затвореног одељења казнено-поправног завода Забела шах представља велико задовољство. И.М. каже да се у његовој породици увек играо шах, али да је овде унапредио своје вештине. На прошлогодишњем Светосавском турниру био је други, а сада се нада првом месту.
"Има финих играча, има добрих играча, али да будем нескроман, и мене сматрају за јаког конкурента. Ја сам увек такмичарски настројен", каже И.М. осуђено лице.
За осуђенике са напреднијим шаховским знањем, током године обезбеђена су предавања, литература, играње симултаних партија са професионалним шахистима, а ускоро ће бити и део Браничевске лиге.
"Преко новоформираног спортског удружења КПЗ 012 имаћемо прилику да наша осуђена лица учествују у професионалној лиги Браничевског округа где ће свако осуђено лице које буде наступало добити свој фиде рејтинг званичан, па ће и по изласку из затвора моћи да се бави шахом", Владимир Петровић, саветник у служби за третман КПЗ Забела.
Девети шаховски турнир у Забели окупио је 102 такмичара, а све је подржао и Шаховски савез Србије који са стручњацима сматра да шах увелико доприноси ресоцијализацији.
"Да не забораве да је шах витешка и племенита игра, шах играју сви. Не познаје ни вере, ни нације. Само у шаху имате када изгубите партију као прави витез, устанете, пружите руку противнику и наравно размишљате што пре да му се реванширате", Андрија Јокић, генерални секретар Шаховског савеза Србије.
Шах се игра и у осталим установама Управе за извршење кривичних санкција.
Штићеници Васпитно-поправног дома у Крушевцу прошле године освојили су прво место на онлајн Светском првенству за лица лишена слободе, док су осуђенице из Женског затвора у Пожаревцу биле друге.
Коментари