среда, 04.01.2023, 14:22 -> 16:04
Извор: РТС
Аутор: Драгиша Стојановић
Када ће Блаташницом код Блаца тећи чиста вода
Река Блаташница која протиче кроз Блаце и улива се у Расину, а затим у језеро Ћелије, претворена је у канал канализационих и отпадних вода. Сви покушаји да се овај вишедеценијски проблем реши, до данас нису успели. Мештани се надају да ће у Новој 2023. години коначно овај проблем бити решен, јер је почела изградња постројења за пречишћавање отпадних вода.
Мештани Блаца и околних села, који живе уз реку Блаташницу, тврде да је та река још увек једна од најзагађенијих у Србији. Кажу да она угрожава њихово здравље и опстанак на том простору, али се надају да је сада на помолу решење овог проблема.
"Ако се ово не уради, а мислим, обећано је, то је за нас ништа, ми смо пропали скроз, јел наша деца ту пролазе сваки дан и осећају смрад из реке. Вода за пиће поред речног корита није, ту се мења боја реке, час у једној боји, час у другој. Смрад се осећа на километар од речног корита", каже Милослав Јовановић из Ђуревца код Блаца.
"Значиће за живаљ овај овде који живи, становнике. Посебно се осећало тамо кад се пође ка Јанковој клисури", додаје Светлана Радисављевић, из Блаца.
Осамдесетих година прошлог века, Блаце је изградило постројење за пречишћавање отпадних вода, што је тада сврстало у једну од најнапреднијих еколошких општина у Србији. Нажалост, радило је само неколико година због изузетно високих трошкова.
"Током лета ова река буде као један отворени колектор, тако да прави велике проблеме свим нашим становницима, како општини Блаце, тако и низводно, све до општине Брус где је и акумулација Ћелије у коју се река улива", објашњава Иван Бургић, председник Општине Блаце.
Бургић наглашава да су протекле године реконструисали комплетну канализациону мрежу и да је тим пројектом почела реализација пречишћавања отпадних вода.
"Ми смо општина која је прва почела у Топличком округу са изградњом једног оваквог постројења и на овај начин решићемо проблем свих отпадних вода са територије насељеног места општине Блаце", додаје председник Општине.
Пројекат вредан 11,5 милиона евра заједнички финансирају држава Србија и ЕУ, а њиме је предвиђена комплетна заштита реке, али и хидроакумулације Ћелије, одакле се град Крушевац и неколико општина у Расинском округу снабдева водом.
Коментари