Читај ми!

Мобилизација сећања на Велики рат

Градска библиотека "Владислав Петковић Дис" у Чачку била је домаћин акцији прикупљања породичних успомена из Првог светског рата. Предмете који су прецима припадали или коришћени током Великог рата, грађани су донели у Библиотеку да би се та грађа евидентирала и дигитализовала.

Градска библиотека "Владислав Петковић Дис" у Чачку одржала је веома успешну акцију у оквиру пројекта "Мобилизација сећања", који се под покровитељством Еуропеане одржава у три града, Београду, Чачку и Новом Саду.

Након дана сећања одржаног у Београду 5. и 6. децембра Градска библиотека Чачак била је домаћин акцији прикупљања породичних успомена из Првог светског рата. Група библиотекара и студената-волонтера примала је посетиоце из Чачка, Београда, Ивањице, Пожеге, Гуче, проверавала њихове документе, бележила приче и дигитализовала предмете који су доношени у
Библиотеку.

Педесетдве особе поделиле су своје успомене, тако што су предмете који су прецима припадали или коришћени током Великог рата донели у Библиотеку да би се та грађа евидентирала и дигитализовала, након чега ће уз сагласност доносилаца бити објављена на порталу Еуропеана
1914-1918 (http://www.europeana1914-1918.eu/sr).

Уједно су забележене и приче које прате ордење, споменице, дипломе, дневнике, писма, фотографије, дописнице, оружје, укупно 91 прича и 267 предмета. У једном дану скенирано је преко 2.000 страница грађе, а забележено је на видео снимку и 15 усмених сведочења.

Оригинални предмети након дигитализације одмах су враћени доносиоцима, међу којима су били суграђани свих узраста, од студената до пензионера, као и занимања: пољопривредници, просветни радници, угоститељи, новинари, књижевници, народни посланици и други.

Захваљујући "Мобилизацији сећања" библиотекари, стручна јавност и сви корисници интернета сазнали су до сада необјављене податке, чињенице и приче везане за Први светски рат, о томе ко замало није стрељан 1914. године, али се срећно извукао и о томе оставио писани податак, ко је коме писао током окупације у Чачку и Србији, какав је био живот оних који нису знали занате у заробљеништву и друге наизглед обичне али изузетно вредне приче из свакодневног живота рата и окупације од 1914. до 1918. године.

Породице су такође сазнале више о предметима које поседују, као и о својим прецима, захваљујући стручној анализи историчара и библиотекара који су несебично поделили своје знање и љубав према послу у корист исписивања српске странице на европској мапи сећања на Велики рат.

 

 

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 21. октобар 2024.
10° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи