Читај ми!

Заштита Мораве - мисија одговорних људи

Иако скоро половина територије Србије припада Моравском сливу, не постоје обједињени подаци о о квалитету воде, нити о степену њихове еколошке угрожености. Међутим, зна се да су три Мораве целим током загађене због чега је пре три месеца у Варварину постигнут договор о њиховој заштити. Шта је од тада урађено?

Укупна дужина тока Западне, Јужне и Велике Мораве је 493 километара, а скоро половина територије Србије припада том сливу. Представници насељених места и градова поред тих река, државе, стручних и невладиних организација окупили су се пре три месеца у Варварину и  договорили се о конкретним пројектима којима би се те реке заштитиле.

Кроз општине Ћићевац и Варварин протичу све три Мораве. Зато се ова територија назива Троморавље. Потенцијали овог питомог краја у развоју туризма, а посебно лова и риболова су велики. Да би се остварили потребно је много рада и обука, јер је, без обзира на суживот са рекама, квалитет воде деградиран небригом, првенствено становништва.

Од како су се Варваринци преко сталне конференције градова и општина укључили у пројекат заштите животне средине и коришћење обновљивих извора уз помоћ стручњака из Шведске, поред великих уштеда енергије, покренули су и санацију и рекултивацију сметлишта и депонија.

"Радимо на изради пројеката који ће нам омогућити да аплицирамо за средства која су нам неопходна да пречистимо отпадне воде не само у Варварину, него и у околним местима", објашњава председник Општине Зоран Миленковић. "Ти пројекти су вредни око 25 милиона динара."

Трстеник - град на реци

Западна Морава је итекако важна за Трстеничане, првенствено као извор здраве воде за пиће, за око 200.000 становника, колико се тренутно снабдева из градског водовода.

Ове године завршена је прва фаза проширења изворишта Старо Корито и саграђена акумулација, што је утицало на побољшање снабдевености водом. Посебно лети.

Поред фабрике воде, неопходна су и постројења за пречишћавање отпадних вода, јер Трстеник је један од ретких градова који целом дужином лежи на обалама ове реке.

Према речима Данице Баточанин, референта за заштиту животне средине општине Трстеник, Одељење за заштиту животне средине редовно прати квалитет воде у Морави, поготово у летњем периоду када се овај део тока користи као купалиште за велики број грађана:

"Финансирамо акције. Ове године смо имали суфинансирање свих акција сакупљања пластике из Мораве."

Крушевац: Реконструкција фабрике воде и пречишћавање отпадних вода

Крушевљани су се по завршетку реконструкције и проширења фабрике воде у Мајдеву, прихватили пројектовања постројења за пречишћавање отпадних вода и колектора за сакупљање фекалне воде.

Пречишћена вода одлазиће у Западну Мораву. Влада Србије обезбедила је кредит од Немачке под повољним условима и тај новац чини 95 одсто од потребних 23,8 милиона евра. Остатак трошкова сносиће крушевачки Водовод. Радови ће почети овог лета.

"Циљеви градње постројења за пречишћавање јесу прикупљања отпадних вода и атмосферске канализације, одвођење и прерада у будућем постројењу како бисмо пречишћене воде пустили у Западну Мораву", наглашава Милутин Тасић, директор ЈП Водовод, Крушевац. "Тиме ћемо грађанима који живе низводно низ ову реку и уз друге водотокове обезбедити чисту воду."

На лош квалитет воде у Морави, узорковањем и испитивањем, указали су и ученици и професори крушевачке Хемијско-технолошке школе.

"Оно што је посебно битно јесте присуство фенола. Фенол потиче из Ибра", истиче професорка те школе Верица Агатоновић Маричић.

Воља постоји. Али је потребна координација, плански и дугорочан приступ. Зато је Фондација "Мисија одговорних за будућност" покренула пројекат "Чиста Морава - Здрава Србија". Чланови ове организације прихватили су се улоге узбуњивача како би се што пре реализовало више стратешких пројеката за заштиту трију река.

Према речима Давида Радаковића из Фондације "Мисија", у тај процес биће укључени и загађивачи река: "Њихова свест мора да порасте и ми ћемо наравно истицати оне добре примере оних који су већ много урадили за ову реку."

Задатак одговорних и освешћених појединаца и институција је да помогну Моравама да преживе. Због чега, укратко су објаснили крушевачки ђаци слоганом  "Ја ти живот дајем, чувај ме".

rts.krusevac@rts.rs
+381 37 438 707

Број коментара 3

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 17. август 2024.
25° C

Коментари

Dobar tekst, ali..
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Zelja za lepotom
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Bravo
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Miss
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Treba li zabraniti lepotu?
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару