Папа Фрања у Скопљу: Северна Македонија "мост између Истока и Запада"

Папа Фрања завршио је посету Северној Македонији. Папу су вечерас са аеродрома у Скопљу испратили председник Ђорђе Иванов, премијер Зоран Заев, заменик премијера Бујар Османи и градоначелник Петре Схилегов. Током боравка у Скопљу, папа се састао са државним руководством, верским вођама и одржао литургију на Градском тргу пред око 15.000 грађана.

Папа је поручио да је Република Северна Македонија "мост између Истока и Запада и место где се укрштају многе културне струје". Папина посета сматра се историјским чином у изузетно важном периоду за Северну Македонију.

Папа је на Тргу Македонија окупљенима послао поруке мира, суживота, узвишене љубави према Богу и људима.

"Замените равнодушност и лаж саосећањем и надом, превазиђите стереотипе и брините се једни о другима", рекао је папа Фрања на миси у Скопљу.

Папа Фрања се са највишим званичницима Републике Северне Македоније састао у вили Водно. Разговарао је и са представницима верских заједница, а затим и групом грађана из угрожених категорија у Меморијалној кући Мајке Терезе.

Обраћајући се председнику и премијеру, Ђорђу Иванову и Зорану Заеву у вили Водно, папа је истакао да су велика културна богатства Северне Македоније, како је рекао, израз непроцењивог наслеђа те земље и њеног мултиетничног и мултирелигијског народа, богате историје и њихових вековних односа.

Ова мешавина култура и етничких и културних идентитета, како је рекао, довела је до мирног и трајног суживота где су ти "индивидуални идентитети пронашли свој израз и развили се без међусобног порицања, доминације или дискриминације".

"На тај начин су изградили односе и комуникације које би могле послужити као пример и референтна тачка за мирно и братско живљење међу заједницама кроз разноликост и узајамно поштовање", рекао је папа Фрања.

Ове посебности, како каже, такође су од великог значаја за интеграцију са европским народима.

Нада се, додао је, да се ова интеграција развија, на корист целог региона Западног Балкана кроз стално поштовање различитости и основних права.

"Охрабрујем вас да наставите својим путем како би ваша земља била бакља мира, прихватања и плодне интеграције култура, религија и народа. Размишљајући о њиховим посебним идентитетима и виталности њиховог културног и грађанског живота, они ће моћи да изразе своју заједничку судбину кроз посебно богатство које нуде. Бог ће штитити и благословити Северну Македонију, очувати јединство и дати јој добро и само добро", рекао је поглавар Римокатоличке цркве.

Папа је захвалио председнику на речима добродошлице и позиву да посети Северну Македонију и све присутне у вили Водно.

Подсећајући да је то прва посета неког поглавара Римокатоличке цркве Македонији, папа Фрања је рекао да му је велика част да то чини поводом 25. годишњице успостављања дипломатских односа са Светом столицом, која се десила неколико година након проглашења независности, у септембру 1991.

Захвалио је македонским државним органима на сарадњи и организацији рада Црвеног крста и Каритаса и других невладиних организација да прихвате и пруже помоћ и лакши живот мигрантима и избеглицама из различитих земаља Блиског истока, који су побегли од рата или екстремног сиромаштва, често изазваног ратним околностима.

"Тако је 2015. и 2016. године ваш прелаз прешао велики број њих, већина их се упутила ка северном и западном делу Европе, док је део њих уточиште нашао код вас", рекао је и изразио наду да ће таква солидарност бити сачувана и убудуће.

Обраћајући се Иванову, папа је рекао да је Света столица, од тренутка када је Северна Македонија постала независна, у великој мери подржала сваки корак који је та држава учинила да унапреди дијалог и разумевање између власти и верских заједница.

После литургије, папа је одржао екуменски и међурелигијски сусрет са младима у католичкој цркви и са свештеницима и њиховим породицама.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 15. јануар 2025.
-1° C

Коментари

Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом
Predmeti od onixa
Уникатни украси од оникса
Ruzmarin
Рузмарин – биљни еликсир младости, чува наше памћење и отклања болове