Македонија, посланици ВМРО-ДПМНЕ под притиском
Македонски парламент Собрање у понедељак почиње расправу о уставним променама неопходним за спровођење споразума о новом имену те државе. После референдума, о чијем исходу се споре власт и опозиција, гласање у Собрању ће бити други покушај ратификације договора са Грчком. Посланици ВМРО-ДПМНЕ под притиском, наводе челници те странке, али и еврокомесар Јоханес Хан.
Посланици македонског парламента почеће у понедељак расправу о уставним променама, што ће представљати нови покушај ратификације споразума о новом имену те државе. Расправу у Собрању прате спекулације да је 11 посланика опозиционог ВМРО-ДПМНЕ пристало да подржи измене Устава.
Ту вест објавила је македонска телевизија Алсат, наводећи да је влада Зорана Заева успела да обезбеди двотрећинску подршку неопходну за усвајање уставних промена, чиме би ова земља избегла ванредне парламентарне изборе.
Ипак, челници ВМРО-ДПМНЕ тврде да су спекулације да су посланици те странке подржали уставне промене нетачне, наводећи да је "мало вероватно да ће неко од посланика гласати супротно вољи грађана Македоније исказаној на референдуму 30. септембра".
"Послали смо јасну поруку посланицима да поштују вољу народа. Став ВМРО-ДПМНЕ, који се у односу на договор са Грчком није променио, јасан је. Посланици су јасно поручили да ће поштовати вољу народа", рекао је портпарол ВМРО-ДПМНЕ Димче Арсовски.
Македонски медији, такође, јављају да су се известан број некадашњих функционера ВМРО-ДПМНЕ укључио у "убеђивање" посланика те странке да подрже уставне промене, што је потврдио и портпарол странке.
"Спекулације су да је посланицима прећено или да су под притиском партије. Власт је та која прети и уцењује", рекао је Арсовски.
Еврокомесар за проширење Јоханес Хан рекао је бечком Стандарду да се посланици опозиције суочавају са претњама из странке због могућности да подрже уставне промене.
За усвајање уставних промена потребна је двотрећинска већина у Собрању, односно подршка 80 посланика, или девет више него што владајућа коалиција има у парламенту.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар