Книн, страх од прошлости мучи Србе, о односима – ћуте

Страх од репризе прошлости лоших времена и актуелне политичке напетости и запаљиве изјаве десно оријентисаних политичких лидера, који желе да ревидирају усташку прошлост, натерао је Србе у Книну и околини да о својим судбинама ћуте, а штеде речи и кад их, на годишњицу операције "Олуја", јавно питају о суживоту с Хрватима у том граду.

Повратници у Книн, Грачац и друга места у Книнској крајини не желе чак ни у причи да се враћају у прошла времена, када је током војно-полицијске операције "Олуја" протерано више од 200.000 Срба из Хрватске.

Дуж пута ка Книну, чим се сиђе са ауто-пута, за разлику од времена од пре десет година, мали је број руинираних кућа чији су домаћини некад били, или су и даље Срби.

Куће су, приметно је, у међувремену обновљене, и то уз помоћ хрватске државе. Држава је сада, кажу, према њима коректна, али је ипак потребна и доза упорности власника како би остварио своја права.

Повратници су махом старији житељи Книна, јер су млади остали у Србији или су се, бежећи од страхота које су захватиле Балкан, отиснули у иностранство.

А сви, млађи и старији, кажу, воле своју родну груду и не жале муке, како не би остали  без ње.

Са суседима, Хрватима, сада живе у миру, али се не друже. О прошлости одбијају да говоре јавно, јер, према њиховим речима, нису сигурни како би њихови суседи то могли да схвате.

Током централне прославе "Олује", када се у Книн стижу Хрвати из свих крајева, када се очекује да ће доћи више од 100.000 људи, склањају се, свесни да једино тако могу да избегну проблем.

Како су штуро рекли Танјугу, осталим данима све је на први поглед исто, мирно, али је у "ваздуху" свеприсутна неизвесност и стрепња од понављања прошлих времена.

"Живимо нормално, немамо проблема. Али, присећамо се и оног што се догодило пре нешто више од две деценије и постоји неизвесност да то може да се понови", каже један од саговорника, који је зарад добрих односа са суседима, ипак желео да му не помињемо име.

Нико није, наставља, могао ни да претпостави да би новији догађаји могли да дају повод за забринутост од скретања удесно, на пут прошлости, уместо да се хрли ка заједничкој бољој будућности, алудирајући на ревизију судске одлуке о Алојзију Степинцу, а посебно подизање споменика Миру Барешићу.

Суседи су, судећи према атмосфери у Книну, поносни на војну операцију "Олуја".

У граду од синоћ влада "вашарска атмосфера", са бројним штандовима на којима се продају хрватске заставе, мајице са натписом "Олуја 95" и сличне предмете који славе тај несрећни догађај.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 20. јун 2024.
33° C

Коментари

Nena
Мамурлук – како преживети дан после
Cigarete
Шта ми се догађа с организмом кад престанем да пушим?
Decija evrovizija
Дечја песма Евровизије
ablacija
Шта је превенција за изненадне болести
Gdjj
Комшије