Читај ми!

Титов "Галеб" иде у концесију

Градска управа Ријеке отворила је конкурс за давање у концесију некадашњег Титовог брода "Галеб", који је заштићен као културно добро Републике Хрватске.

Процењена укупна вредност концесије брода на 30 година је 10,3 милиона евра, наводи се у саопштењу објављеном на интернет страницама ријечке градске управе, jaвља Бета.

Концесионар на броду треба да осигура музејски простор површине 507,10 квадрата, хотелски и хостелски смештај, рекреациони и конгресни центар, ресторан и бар.

Све радове на уређењу брода мора да осигура концесионар, без могућност да тражи повраћај уложеног новца.

Некадашњи Титов брод биће смештен на Ријечком лукобрану, а крајњи рок за доставу понуда за концесију је 24. март 2015.

Брод "Галеб" је 2006. године проглашен културним добром, а од 2011. године стављен је под трајну заштиту.

Изграђен је у Италији 1936. године за превоз тропског воћа. У Другом светском рату пренамењен је у ратни брод, а био је и потопљен.

Извучен је из мора 1948. године, а четири године касније реконтруисан је у школски брод Југословенске ратне морнарице.

Од 1953. до 1979. године био је пловећа резиденција доживотног председника СФРЈ Јосипа Броза Тита, који је њиме путовао 14 пута и посетио 18 држава.

Кад је почео рат у Хрватској, "Галеб" је довучен тегљачима у Црну Гору.

Тадашњи власници, власти Србије и Црне Горе, брод су 2001. године продали компанији "Пласид си". Брод је дотегљен у бродоградилиште "Виктор Ленац" у Ријеци.

Хрватска је власника брода службено неколико пута упозорила да је брод у врло лошем стању и да може да потоне, па би га требало обновити.

Пошто власник није реаговао, Градска управа Ријеке је на предлог Министарства културе издвојила око 68.000 евра за финансирање поправки и санирање оштећења.

Пошто дотадашњи власник није платио ни вишегодишње трошкове чувања брода, брод је на крају 2009, на основу права првооткупа, купио Град Ријека.

Број коментара 10

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 19. октобар 2024.
16° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи