Ђедовић: Мађарска подржала Србију по питању НИС-а, МОЛ понудио да дуплира капацитете
Министарка рударства и енергетике Дубравка Ђедовић Хандановић изјавила је, после састанка са министром спољних послова и спољне трговине Мађарске Петером Сијартом, да је Мађарска подржала Србију по питању најављених америчких санкција НИС-у. Министар спољних послова Марко Ђурић је истакао да је са мађарским колегом говорио о изградњи енергетских канала за везу две земље, попут нафтовода.
Министарка рударства и енергетике Дубравка Ђедовић Хандановић је истакла да је мађарски МОЛ понудио, да ако дође до санкција НИС-у, дуплира своје капацитете како би помогао Србији.
"Данас је ту био и директор мађарског МОЛ-а, компанија која је присутна на српском тржишту, као и у малопродаји. И изразили су своју спремност да нам помогну уколико дође до нежељеног ступања санкција и да су они спреми да своје капацитете дуплирају", рекла је министарка након разговора са мађарским министром спољних послова и трговине Петером Сијартом.
Истакла је да се Мађарска нуди да буде регионални координатор и за друге земаље у региону, заједно Србијом, како би о могућем проблему НИС-а разговарали и са компанијама из других земаља. "Све у циљу да дођемо до додатних количина да би се премосио јаз ако би санкције према НИС-у наступиле", навела је министарка.
"Хвала Мађарској на подршци, у смислу да је подржала захтев НИС-а и такође подршку коју је Србија дала НИС-у, а то је да се дају дозволе да НИС може да настави своје активности, док се тражи одрживо решење да се санкције укину, односно да се створе услови за то", рекла је министарка.
Настављени разговори са америчком страном
Ђедовић Хандановић је истакла да се Србија налази у ситуацији која није једноставна и да наставља дијалог са америчком страном.
"Чекамо и одговоре са њихове стране, јер смо послали одређене захтеве и верујем да се они разматрају у Стејт департменту. Исто тако чекамо и да руска страна направи одређене кораке, јер је њихова компанија пред санкцијама", рекла је Ђедовић Хандановић.
Како је навела, постоји изазов уколико би санкције наступиле и са снабдевањем тржишта као и око доступности неопходних количина на тржишту.
Сијарто: Санкције енергетици у средњој Европи Бајденова политичка освета
Петер Сијарто је рекао после састанка са министарком рударства и енергетике Дубравком Ђедовић Хандановић да је договорено да се оствари блиска регионална сарадња и да се у случају примене санкција НИС-у обезбеди несметано снабдевање горивом у региону.
Сијарто је после тет-а-тет састанка са Ђедовић Хандановић и пленарног састанка са Министарством рударства и енергетике рекао да се регион суочио са проблемом који је поставила администрација бившег председника САД Џозефа Бајдена.
Санкције на подручју енергетике, међу којима су и оне најављене НИС-у, је окарактерисао као резултат "политичке освете" против централноевропског региона.
"То се односи и на руско предузеће које је задужено за снабдевање Србије, одговарајућим енергентима. Ради се о НИС-у, јер ако се против НИС-а уведу санције, то у целом региону може да доведе до проблема са снабдевањем горивом и до повећања цене, јер ако не можемо да рачунамо на рафинерију у Србији, онда заиста постоји опасност да људи у централној Европи морају да плате цену освете Бајденове администрације", рекао је Сијарто.
Додао је да се жели избећи таква ситуација и да, како је навео, срећом сада САД имају председника који регион Мађарске и Србије не посматра као непријатеља, него се пријатељски односи према нама.
"Договорили смо се да остваримо уску регионалну сарадњу, да у случају одржавања санкција обезбедимо несметано снабдевање горивом у нашој регији", истакао је Сијарто.
Ђурић: Односи Србије и Мађарске европски модел сарадње и повезивања
Министар спољних послова Републике Србије Марко Ђурић изјавио је, после састанка са Петером Сијартом, да односи Србије и Мађарске представљају прави европски модел сарадње и повезивања у региону.
Навео је да две земље убрзавају рад на пројектима у области инфраструктурног повезивања и изградњи енергетских канала за везу, попут нафтовода.
У народном периоду ће Србија и Мађарска организовати заједнички иновациони форум са циљем да се економије модернизују, да учествују у развоју нових технологија и да у том домену буду међусобно што боље повезане, рекао је Ђурић.
Истакао је и прилику да Мађарска узме учешће током српског председавања Глобалним партнерством за вештачку интелигенцију који, како каже.
Ђурић је истакао и да се ради и на граничним прелазима који ће, како је истакао, бити најмодернији, најбоље проточни и најсигурнији у Европи и који ће омогућити брз, безбедан и ефикасан саобраћај.
Шеф српске дипломатије је захвалио Мађарској на снажној подршци Србији у међународној арени и истакао да се за време мађарског председавања ЕУ видела искрена посвећеност европским интеграцијама и Србије, али и других земаља региона.
"Ми смо веома поносни на активну улогу мађарског народа у друштвеном и политичком животу Србије. Желимо да наставимо да заједнички даље унапређујемо и ову врсту положаја и ову врсту сарадње и захвални смо на томе што смо успели да створимо једну нову врсту односа која је заиста постала прави европски пример", истакао је Ђурић.
Додао је да је Сијарта упознао и са ситуацијом на Косову и Метохији, где су у недељу одржани избори, и где је у току бројање гласова и, како је истакао, покушај да се утиче исход гласања.
Нагласио је да је Србија посвећена стабилности, миру, добрим односима и унутар земље и у региону и додао да је упознао Сијарта и са унутрашњом политичком динамиком у Србији.
"Поновио сам уверење да ми у Србији имамо и издржљивост и мудрост да не дозволимо да се догоде сценарији који могу да личе на обојене револуције и различите друге покушаје дестабилизације и у том домену размена искустава и утисака је изузетно значајна", рекао је Ђурић.
Коментари