Читај ми!

Брнабић: Србија показала како се бори за своје интересе, свет и међународно право

Србија у Њујорку није дозволила да се стигматизује наш народ, каже председница парламента Ана Брнабић након што је Генерална скупштина УН-а усвојила резолуцију о Сребреници. Истиче да је Србија показала како се бори за своје интересе, али и за свет и међународно право.

Председница Народне скупштине Србије Ана Брнабић рекла је након усвајања резолуције о Сребреници у Генералној скупштини Уједињених нација (УН) у Њујорку да Србија није дозволила да се стигматизује наш народ.

"Више од две трећине света није гласало за резолуцију", рекла је председница парламента.

Навела је да и оне земље које су биле уздржане представљају јасан глас да нису биле за резолуцију.

"Ово је велики резултат рада председника и наше дипломатије. Србија је показала како се бори за своје интересе, али и како се бори за свет и принципе међународног права", указала је Ана Брнабић.

"Биће ми тешко да сарађујем са земљама које су коспонзори резолуције"

Председница парламента је истакла да ће јој бити изузетно тешко да сарађује са земљама које су биле спонзори и коспонзори резолуције.

"Осећаћу се много ближа земљама које су гласале против или су биле уздржане, или напустиле салу. Наставићемо да радимо са нашим партнерима, Европска унија је у нашем интересу, али ћу у сваком тренутку бити уз земље које су биле уз нас", указала је председница Скупштине.

Захвалила се Мађарској на подршци и томе што је гласала против, као и Кипру, Грчкој, Словачкој на уздржаности, а посебно је истакла пример Монака чији су представници изашли из сале када се гласило.

"Велико хвала Монаку. То је такође показатељ једног огромног интегритета", рекла је Ана Брнабић.

"Резолуција је усвојена, али је победа пирова"

Председница парламента нагласила је да је резолуција усвојена, али да је њихова победа пирова.

"Читав свет је видео бахатост и арогантност великих сила. Направили су правила игре тако да може да се предложи резолуција без питања за земљу на коју се односи, а то је Босна и Херцеговина. Дакле, БиХ није била иза те резолуције, већ један члан председништва", истакла је Ана Брнабић.

Навела је и да су према тим правилима игре усвојили документ са 43 одсто гласова "за" и више од 57 одсто оних који су били уздржани или против.

"Прекршен је Дејтонски споразум и ми ћемо бити уз наш народ у БиХ. Сачекаћемо неколико дана да видимо шта ће се дешавати. Оно што сада могу да кажем да је ово велики фаул западних сила", рекла је Ана Брнабић.

"По први пут се у УН-у чуо и глас српских жртава"

Председница Скупштине рекла је и да је шефица мисије Немчке, када је образлагала нацрт резолуције, избегла да говори о свим жртвама рата, а међу њима и српским.

"То говори колико су били објективини. Било би људски да су у једној реченици поменули све жртве, али нису. И то ће остати запамћено", истакла је Ана Брнабић.

Навела је и да је важно да се по први пут од завршетка рата у УН-у могао чути и глас српских жртава, алудирајући на панел "Ми говоримо, јер они не могу – гласови који се чују", који је одржан у згради УН-а уочи седнице Генралне скупштине.

"Али се и по први пут у Генералној скупштини, захваљујући председнику Вучићу, чуо глас о геноциду над српским народом у Првом и Другом светском рату од стране оних који данас промовишу ту резолуцију", рекла је Ана Брнабић и кратко се осврнула на став црногорских представника који су гласали "за".

"Црна Гора је одиграла најподмуклију улогу", закључила је председница Скупштине Србије у разговору за РТС.

Гласање у Њујорку

Генерална Скупштина УН-а је усвојила резолуцију о Сребреници са 84 гласа "за".

Деветнаест држава је било против, док је 68 чланица остало уздржано.

Председник Србије Александар Вучић је у обраћању на седници након гласања истакао да су хтели да ставе жиг на чело Србије, али да нису успели, као и да 107 држава није гласало за резолуцију.

Између осталог, упитао је зашто се резолуција о Сребреници доноси баш сада и зашто се на њој радило тајно.

Указао је да ће усвајање резолуције отворити Пандорину кутију и свет суочити са низом оптужби за геноцид.

Представница Немачке у УН Антје Лендертсе, представљујући нацрт резолуције, навела је да њихова иницијатива треба да ода пошту настрадалима и пружи подршку преживалима.

Нагласила је да да резолуција није усмерена ни против кога, а посебно не Србије, већ искључиво против починицоа геноцида.

Документи у Генералној скупштини УН-а немају обавезујућу снагу. 

петак, 22. новембар 2024.
0° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње