Посланици Скупштине Србије за вечерас су завршили рад, а наставиће сутра расправом о амандманима на предложени ребаланс буџета за ову годину.
Расправа о ребалансу буџета; полемика о изражавању у Скупштини и о суђењу групи Беливук-Миљковић
Посланици Скупштине Србије наставили су са расправом о амандманима на предложени ребаланс буџета. У досадашњој расправи, посланици опозиције критиковали су предлог ребаланса - сматрајући га инфлаторним, односно да су повећани приходи резултат инфлације, да није прављен за обичне људе и да се не бори против сиромаштва. Министар финансија Синиша Мали истакао је да повећани приходи у буџету, нису резултат инфлације, већ раста привреде и плата.
Скупштина завршила рад, наставак сутра
Мали: На корак од инвестиционог рејтинга први пут у историји
Министар финансија Синиша Мали је, на коментар опозиције да изградња Србије није почела са СНС-ом и да се радило и пре, упитао представнике претходне власти колико је болница изграђено у њихово време и навео да је у последњих 10 година изграђено или реконструисано висе од 130 здравствених установа.
"Није почело све са нама, али смо са 30 милијарди евра БДП-а стигли на више од 60", рекао је Мали.
Истакао је да је Србија данас на корак од инвестиционог рејтинга први пут у историји, и то, како је додао, "не каже Синиша Мали, него највеће рејтинг агенције на свету".
"Таквом политиком сте 2012. године државу довели до банкрота. Али, неће се поновити", истакао је Мали.
Ђурићева одбацила оптужбе посланица опозиције о сексистичким увредама
Посланица Српске напредне странке Невена Ђурић одбацила је оптужбе представница опозиције које су због, како су оне протумачиле, сексистичких увреда затражиле да се посланику СНС-а Далибору Шћекићу одузме посланички мандат.
Ђурићева каже да апсолутно не постоји ниједан доказ да се то догодило.
"Да ли је неко то негде видео и да ли је то забележено? Ви очекујете од нас да ми верујемо на њихову реч", рекла је Ђурићева.
Стари мост - симбол антифашизма или уско грло у саобраћају
Посланици опозиције предлагали да се одустане од давања новца за рушење Старог савског моста.
Истицали су да је овај мост симбол антифашистичке борбе, на шта су им посланици владајуће већине и министар грађевинарства саобраћаја и инфраструктуре Горан Весић одговарали да тај мост није симбол борбе против фашизма.
Весић је навео да је још пре више од 50 година планирано да се мост уклони, јер представља уско грло у саобраћају.
Зоран Сандић из Посланичке групе НАДА-Нови ДСС-ПОКС је тражио да се брише ставка задуживања за ауто-пут Ниш-Мердаре, јер је то, како је рекао, заправо задуживање за изградњу пута до Тиране, што према његовим речима није у интересу Србије.
Одговорио му је Едис Дургутовић из СДПС-а рекавши да ће његова странка увек подржавати градњу путева, без обзира куда воде, јер то помаже привредном развоју.
Посланици опозиције противили су се и одвајању новца за национални стадион, јер сматрају да то бар у овом тренутку није неопходно.
Није прошло ни без варница које су започете јуче, па се посланица ДС-а Татјана Манојловић јавила да рекламира повреду пословника док је председавала потпредседница Народне скупштине Сандра Божић.
Манојловићева је тражила да се на место председавајућег врати Владимир Орлић.
Полемика и о суђењу клану Беливук-Миљковић
Током расправе се полемисало и о јучерашњем суђењу клану Беливук-Миљковић, па је тако Јованов указао да је јуче сведок говорио о томе како је било спремно пет милиона евра да се упуца председник Србије.
"Говорили су да је Вучић 'драма квин', да измишља атентате на себе, а сада нема ни извините, погрешили смо, нема ничега, а видећемо када се клупко одмота. Радостан сам што треба да се одмота и видећемо докле ће стићи, да ли је неко озбиљно припремао говоре и цитирао Вељка Беливука или се само ради о корисним идиотима", рекао је Јованов.
"Склањање најдоминантније политичке фигуре у Србији да други дођу на власт. То је та цела прича и то је поента пет милиона евра, а ви се запитајте која је ваша улога у целом том систему и да ли је део одбране оно што раде адвокати, а део oно што ви радите у парламенту", рекао је Јованов.
Лутовац је одговорио да није цитирао било кога већ је, каже, тражио да се провере Беливукови наводи.
Посланик Странке слободе и правде Борко Стефановић рекао је у расправи да је свима у интересу да криминалци заврше у затвору.
"Никога нигде нисте могли да чујете, видите, наслутите од стране опозиције да су на страни убица и људи који хоће да врше кривична дела, то је опасна клевета. Ја апелујем на вас да то не чините, то је озбиљна оптужба и стигмaтизација читаве опозиције", рекао је Стефановић.
Наводећи да су посланици власти раније говорили да Вељко Беливук има право да лаже, Стефановић пита на основу чега тврде да сада сведок Срђан Лалић не лаже.
Иначе, окривљени сведок Срђан Лалић рекао је јуче у наставку суђења криминалној групи Вељка Беливука и Марка Миљковића у Специјалном суду у Београду да су припадници те групе као највећу претњу видели председника Александра Вучића, чију ликвидацију су и планирали.
Лалић је испричао суду да је од осталих припадника групе чуо да је Радоје Звицер, вођа Кавачког клана, чији је огранак чинила група Беливук-Миљковић, послао пет милиона евра како би се свгнула актуелна власт у Србији и поставила нека која би радила у корист клана.
Припадници ове криминалне групе оптужницом се терете за седам убистава, трговину дрогом, незаконито држање и ношење оружја, отмицу и силовање.
(Танјуг)
Лутовац: Примални крици, Јованов: Театрални елитизам
Полемику у скупштинској сали данас је покренуо шеф посланичке групе ДС-а Зоран Лутовац који је, говорећи о важности образовања, рекао да се не би дешавало да извршна власт вређа посланике уколико би се више улагало у образовање.
"Они морају овде да знају своје место, да не смеју да вређају посланике, посланици су ту да њима постављају питања и да контролишу њихов рад. Да више улажемо у образовање, то се не би дешавало", рекао је Лутовац и навео још један пример, како је рекао, "младог напредњака" који је говорио о "борби са мафијом и борби са инфлацијом".
"Ја сам сигуран да он није хтео да каже да се борите са инфлацијом против грађана или да се борите заједно са мафијом већ против мафије, али образовање какво имамо не дозвољава да он искаже оно што мисли", рекао је Лутовац.
Он је рекао да су изузетно важни наука и култура.
"Наука је важна да разумемо једни друге. Примални крици које чујемо и сада се научно могу објаснити. Постоји теорија да се таквим вриштањем долази до пражњења, којим се јединка враћа у своје најраније доба и ослобађа прималних траума и неурозе", рекао је Лутовац.
Председник Скупштине Србије Владимир Орлић је одговорио да се култура и васпитање јуче видела на примеру понашања "ваших народних посланика", односно Драгане Ракић, којој је била изречена мера одузимања речи.
"Ово што сте назвали крицима, пражњењем, је л' то био пример тога. Нисам сагласан да су то докази културе, образовања, васпитања, али такве примере сте дали само ви и нико више. Вероватно сте на то мислили", рекао је Орлић.
Шеф посланичке групе СНС-а Миленко Јованов је одговорио Лутовцу да је управо та власт затворила Народни музеј и Музеј савремене уметности и уништила све што је могла.
"Лепо је то када нам држите предавање, али би било добро да кренете од себе. На том месту где седате је седео човек који ми је псовао мајку. Тако изгледа елита. Кад год видимо да се представљате као елита, а нас овде вређате и понижавате, видимо колико немате појма. Ви сте сами себе елитом прогласили, вас нико за елитом не сматра, што се пре одмакнете од огледала и поразговарате са народом видећете шта мисле о вама", рекао је Јованов.
Он је оценио да је реч о "театралном елитизму".
Танјуг
Посланици расправљају о амандманима
На предложени ребаланс поднето је укупно 89 амандмана.
Влада Србије и Одбор Скупштине Србије за финансије, републички буџет и контролу трошења јавних средстава нису прихватили ниједан од поднетих амандмана.
Ребалансом буџета предвиђени су укупни приходи од 1.709,5 милијарди динара, и расходи од 1.988,5 милијарди динара. За капиталне инвестиције је издвојено 419,2 милијарде динара, односно 5,9 одсто БДП-а.
Образлажући предлог ребаланса буџета у парламенту, министар финанасија Синиша Мали рекао је да је пет основних разлога због којих се предлаже ребаланс буџета.
Навео је да је први разлог то што су у првих 10 месеци ове године остварени приходи већи од планираних за 180 милијарди динара, а други раст цена енергената.
Kао трећи разлог навео је помоћ младима од 16 до 29 година у износу од по 5.000 динара, чији почетак исплате је најавио за 16. децембар.
"Четврти разлог су пензије које би од новембарске требало да се повећају за девет одсто. Председник Вучић је обећао да ће пензије бити повећане и у јануару за 12,1 одсто и то би било укупно повећање од 20,8 процената", додао је Мали.
Пети разлог за ребаланс су, како је навео, подршка мерама наталитета које се огледају у исплати од по 100.000, 200.000 и 300.000 динара за прворођено, другођено и трећерођено дете као и помоћ мајкама у решавању стамбеног питања у износу до 20.000 евра.
Посланици владајуће коалиције су подржали предложени ребаланс буџета и најавили да ће гласати за њега, док су опозициони посланици критикујући предлог истицали да је инфлаторни, односно да су повећани приходи резултат инфлације, да није прављен за обичне људе и да се не бори против сиромаштва.
Осврћући се на дискусије посланика, министар финансија Синиша Мали је рекао да је поносан на предложени ребаланс и на то како се влада и држава носе са кризом.
Истакао је да повећани приходи у буџету у односу на план, као један од разлога за ребаланс, нису резултат инфлације него привредног раста и раста плата.
Захтев за сменом Сандре Божић
Посланици опозиционих посланичких група затражили су од председника Скупштине Србије Владимира Орлића да смени потпредседницу парламента из Српске напредне странке (СНС) Сандру Божић, која је у уторак, мењајући га на месту председавајућег, "вређала и понизила опозиционе посланице".
Посланица Демократске странке Татјана Манојловић је, на конференцији за новинаре, у Скупштини Србије, навела да је Божић јуче рекла да се посланице опозиције проласком кроз део скупштинске сале где седе посланици СНС нуде представницима те странке.
"Таква особа није достојна овог Дома, нарочито не функције коју обавља. Инсистираћемо да буде смењена", истакла је Манојловић.
Она је рекла и да је, док је јуче говорила за скупштинском говорницом, посланик Српске напредне странке Далибор Шћекић "алудирао на орални секс".
"Ја тога нисам била ни свесна, јер сам била усредсређена на свој говор", рекла је Манојловић.
Она је рекла да посланици опозиције захтевају да СНС тражи од посланика Шћекића да врати мандат грађанима Србије.
Божићева је током седнице објаснила да су је јуче поједине посланице погрешно протумачиле и да је мислила на прелазак у СНС и да тим понашањем изазивају инциденте.
Коментари