Брнабићева: РС ће у Србији увек имати члана породице

Председница Владе Србије Ана Брнабић поручила је на донаторској вечери у Бањалуци, на којој су прикупљана средства за Фонд солидарности РС за дијагностику и лечење обољења, стања и повреда деце у иностранству, да ће Република Српска у Србији "увек имати пријатеља, партнера, члана породице". Истиче и да је Влада Србије новооснованом Фонду наменила 250.000 евра.

"Овде смо дошли са два министра из Владе Србије зато што је важно да покажемо то пријатељство, партнерство, солидарност и добро је да овако завршимо 2017. годину, у којој смо имали заједничку седницу влада", рекла је Брнабићева, додавши да се заједнички пројекти настављају.

Према њеним речима, Влада Србије је усвојила закључак којим донира 250.000 евра у Фонд солидарности. 

"То је још једна велика потврда нашег пријатељства и наше солидарности. Република Српска ће у Републици Србији увек имати пријатеља, партнера, члана породице", поручила је Брнабићева.

Премијерка је, на донаторској вечери "С љубављу храбрим срцима", као добар пример навела велику хуманитарну акцију "Битка за бебе", која се пре неколико година прелила из Србије у Републику Српску, када је 33 инкубатора за превремено рођене бебе размештено од Бањалуке, преко Сарајева и Брчког, до Требиња и Приједора.

"Грађани Србије и Републике Српске до сада су много пута показали хуманост и да разумеју проблеме других и верујем да ће Фонд солидарности Републике Српске за лечење оболеле деце у иностранству бити једнако успешан као Буџетски фонд Републике Србије за лечење обољења које се не могу успешно лечити у Србији", рекла је Брнабићева.

Како је објаснила, од оснивања Буџетског фонда у Србији 2014. до данас је утрошено скоро четири милиона евра за лечење и прегледе 68 деце у иностранству, за 134 дијагностике, као и за долазак страних стручњака који су на нашим клиникама оперисали 17 пацијената. 

"У току је одлазак десеторо деце оболеле од церебралне парализе у здравствену установу у Истанбул, док на Универзитетској дечјој клиници тренутно борави експерт из Русије који ће оперисати троје деце", подвукла је српска премијерка.

Према њеним речима, лечење СМС порукама и хуманитарним фондовима нису решење, али јесу део решења.

"Сигурна сам да ова наша два фонда могу успешно да сарађују у будућности. На нама остаје да указујемо на потребу обнове доброчинстава, да одајемо признања онима који настоје на најбоље могуће начине, да помогну онима којима је помоћ потребна. Свакога дана морамо да чинимо све да спасавамо сваки живот који је угрожен болешћу", истакла је председница Владе Србије. 

Своје обраћање посветила је Дијани Будисављевић, Аустријанки удатој за Србина у Загребу која је у својој хуманитарној акцији спасила између 8.000 и 12.000 српске деце, већином са Козаре, Лике, Кордуна.

"О њеном подвигу се мало зна. Таквим храбрим људима морамо одати заслужено признање, а њихова дела морају да буду лекције из којих се сви учимо о племенитости и доброчинству", закључила је Брнабићева.

Изразила је задовољство што је са пријатељима у Бањалуци и пренела поздраве председника Србије Александра Вучића.

Цвијановићева: Важно нам је присуство Србије преко највиших функционера

Премијерка Републике Српске Жељка Цвијановић је, такође изразивши задовољство што има прилику да угости колегиницу и премијерку Србије Ану Брнабић, истакла да је овај догађај "круна разговора" о томе на који начин да две владе заједно учествују и у активностима које су хуманитарног карактера, а не само у редовним, дневним активностима.

"И на том плану одлично стојимо и започели смо много пројеката", рекла је Цвијановићева, захваливши у име своје владе за подршку добијену од Владе Србије, али и од председника Србије, кад је реч о реализацији важних инфрастуктурних пројеката у општинама РС.

С тим ће Србија и Република Српска, истакла је Цвијановићева, наставити у будућности. 

"Нама је увек важно да имамо присуство Србије преко највиших функционера и до сада је то било тако кад су у питању овако важне ствари", нагласила је.

Како је закључила, "дан када мобилишемо сву нашу јавност, кад хоћемо да покажемо солидарност и да кажемо да смо сви заједно уз оне којима је потребна помоћ, најлепши је догађај када имамо прилику да то заједно урадимо и позовемо све да буду солидарни".

На донаторској вечери учествовали су и министар здравља Златибор Лончар и министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Зоран Ђорђевић. 

Они су, заједно са председником и премијерком Републике Српске, Милорадом Додиком и Жељком Цвијановић и министрима из Владе Републике Српске, разговарали са грађанима који су свој допринос акцији дали позивањем хуманитарног телефонског броја.

Прикупљена средства намењена су за Фонд солидарности за дијагностику и лечење обољења, стања и повреда деце у иностранству, а чија је сврха да омогући лечење оболелој деци која су држављани Републике Српске и Босне и Херцеговине и која за то немају услове у здравственим установама у Републици Српској.

Донаторско вече "С љубављу храбрим срцима", одржава се од 2010. године под покровитељстом председника Републике Српске и до сада је посредством те хуманитарне акције помоћ добило 1.841 дете са разним обољењима и потешкоћама у развоју.

Број коментара 3

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 10. октобар 2024.
17° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи