Ђурић: Хомогенизација Срба на КиМ најважнија у 2017. години

Директор Канцеларије за КиМ Марко Ђурић рекао је да "није са много одушевљења" пропратио најаве косовске власти да ће формирање ЗСО бити приоритет наредне године и додао да је то требало да се деси пре готово пет година.

На сајту Канцеларије за Косово и Метохију откуцава сат који мери време од тренутка када је Приштина на себе преузела обавезу да формира ЗСО и на њему пише 1.708 дана, рекао је Ђурић за "Јединство".

"Деца рођена у тренутку када је договор о ЗСО постигнут крећу у предшколско. Разумећете, дакле, зашто нисам са много одушевљења пропратио такве најаве. Као човек који је непосредно учествовао у осмишљавању концепта ЗСО разумљиво желим да та кровна институција Срба у нашој јужној покрајини профункционише што пре, али када ме питате очекујем ли да ће се то догодити догодине, кажем да је требало да се догоди пре готово пет година", навео је Ђурић.

Како каже, можда и најважнија политичка тековина ове године је хомогенизација Срба на КиМ који су у три изборна процеса потврдили да подржавају политику Александра Вучића.

"Срби у нашој јужној покрајини су, због изборних успеха Српске листе, постали озбиљан политички фактор, захваљујући којем наш народ више не може да буде занемариван и пренебрегаван. Резултати Српске листе зависиће и од политичке довитљивости њених представника. Са своје стране, могу да им обећам да ће имати саветодавну, политичку и сваку другу помоћ наше владе", каже Ђурић.

Додао је да Србија свакако неће одвајати мање новца за социјална давања и функционисање српских институција у покрајини, а да једино може издвајати више "како економска моћ буде расла".

Ипак, додаје, жеља је да Срби на КиМ буду што мање зависни од буџетских издвајања Србије, те да у том циљу влада подржава одрживе приватне иницијативе и пројекте широм КиМ.

"Зато Канцеларија за Косово и Метохију континуирано, кроз свој сектор за економију, годинама српским пољопривредницима помаже механизацијом, садницама, семеном, ђубривом и другим репроматеријалом", навео је Ђурић.

Питање безбедности такође је веома важно, наводи Ђурић, и додаје да је ситуација за Србе на КиМ у том смислу много боља, али да има нових изазова.

"Данас све више Албанаца припада радикалним верским групама, и тај тренд се не зауставља. Србија у овом тренутку нема начина да на то утиче, али они који се тренутно старају о безбедности у нашој јужној покрајини, а мислим пре свега на међународну заједницу, треба крајње озбиљно да се позабаве овим проблемом", каже Ђурић.

Додаје да се данас за Косово и Метохију Србија бори свим расположивим политичким и дипломатским капацитетима, као и да се то сигурно неће мењати "док год су на челу Србије Александар Вучић и Српска напредна странка".

Број коментара 13

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 10. октобар 2024.
16° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи