Предлог резолуције ЕП: Приштина да успостави ЗСО

Известилац Европског парламента за Косово Улрике Луначек је, у предлогу резолуције о Косову о којем данас расправља ЕП, позвала Приштину да успостави Заједницу српских општина у складу са споразумом постигнутим у оквиру дијалога под посредовањем ЕУ и са одлуком косовског уставног суда.

У нацрту који је поднела Спољнополитичком одбору ЕП, Луначек указује да ЗСО још није успостављена и да њен статус тек треба израдити.

Она, такође, изражава забринутост због континуираног присуства српских паралелних структура и позива на њихово укидање.

Луначек све актере позива да изнађу узајамно прихватљиво дугорочно решење за статус рударског комплекса Трепча.

Уз то, у тексту се поздравља напредак постигнут у примени разних споразума потписаних од августа 2016. у процесу нормализације са Београдом, након више месеци незнатног или никаквог напретка.

Примећује се известан напредак по техничким питањима као што су питање катастра, признавања универзитетских диплома и регистарских таблица, као и у вези са применом споразума о мосту у Косовској Митровици.

Ипак, и Београд и Приштина се позивају да покажу више ангажовања и одрживу политичку вољу у погледу нормализације односа, уз подсећање да је то услов за приступање ЕУ.

Лидери заједнице косовских Срба позивају се да у потпуности преузму своје место и улогу у косовским институцијама, да делују независно од Београда и конструктивно у корист свих људи на Косову.

Најоштрије се осуђује насилан прекид активности до којег је дошло у првој половини године и поздравља се повратак опозиције учешћу у скупштинским процедурама по већини питања.

У тексту се поздравља и ступање на снагу Споразума о стабилизацији и придруживању између ЕУ и Приштине, 1. априла 2016, као битан корак ка чланству у ЕУ, уз примедбу да је место министра за европске интеграције и даље упражњено и да то подрива ефикасност примене САА.

Такође, изражава се забринутост због сталне екстремне поларизације политичке слике и све стране се позивају да створе услове за плодоносно решење и дијалог оријентисан ка резултитама с циљем смањења тензија и постизања одрживог компромиса усмереног на олакшавање напретка на путу ка ЕУ.

Изражава се и забринутост због застоја у косовској скупштини у вези са ратификацијом споразума о демаркацији са Црном Гором и истиче да се визна либерализација може одобрити само када Косово испуни све критеријуме, укључујући осуде високорангираних званичника за корупцију и организовани криминал.

Луначек подстиче преосталих пет држава чланица ЕУ да признају Косово и тврди да би такво признавање било од користи за нормализацију односа између Београда и Приштине.

Она, такође, охрабрује позитиван приступ у вези са учешћем Приштине у међународним организацијама.

Поздравља доделу независног међународног позивног броја за Косово, као и предлог Европске комисије да се одобри визна либерализација, уз оцену да би то био позиван корак на путу ка ЕУ.

Поздравља и успостављање Специјалног суда за ратне злочине ОВК и Канцеларије специјалног тужиоца у Хагу као битан корак у обезбеђивању правде и помирења, а Косово позива да у потпуности сарађује са тим судом, уз наглашавање да је заштита сведока кључна за успех суда.

Приштина се у предлогу резолуције позива и да реши питање несталих особа и обезбеди ефикасну надокнаду жртвама силовања за време рата.

Политичке снаге се позивају на поштовање и подршку независности судства, уз напомену да судска администрација остаје спора и неефикасна.

Изражава се забринутост због недостатка напретка у вези са заштитом слободе изражавања и слободе медија, као и повећаног политичког мешања, притисака и застрашивања који се врше на медије.

Такође, изражава се забринутост због веома спорог напретка у борби против корупције и организованог криминала и позива на обновљене напоре и јасну политичку вољу да се та питања реше.

Луначек поздравља појачане напоре у супростављају насилном екстремизму и радикализацији, али и примећује да су се многи борци из страних земаља вратили на Косово и позива на превенцију новог насиља.

Поздравља и побољшање економске ситуације и повећање пореских прихода, али изражава забринутост у вези са одрживошћу косовског буџета.

Изражава жаљење због спорости напора да се изгради адекватна и ефикасна администрација, као и политичког мешања и политизовања особља у државној администрацији на свим нивоима.

У нацрту се поздравља продужење мандата Еулекса, а косовске власти се позивају да примене све конвенције УН у вези са културним наслеђем на свим нивоима без обзира на статус Косова у Унеску.

Луначек поздравља одлуку Савета Европе да Косову одобри статус посматрача у Парламентској скупштини од јануара 2017. кад је реч о седницама у вези са Косовом и подржава напоре Приштине да се интегрише у међународну заједницу.

С тим у вези, у нацрту се позива на учешће Приштине у свим релевантним регионалним и међународним организацијама, а Београд се позива да престане да се меша у тој процес.

Европска унија, иначе, засебно разматра процес интеграција Косова.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 06. новембар 2024.
6° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње