Нацрт Извештаја ЕП против мешања билатералних размирица у процес приступања ЕУ

Нацрт извештаја о Србији који ће известилац Европског парламента Дејвид Мекалистер сутра представити у Бриселу, у највећој мери одражава позитиван напредак који је Србија остварила на европском путу у протеклој години и истиче важност решавања билатералних размирица на начин који неће блокирати процес приступања ЕУ.

Нацрт извештаја,у који је Танјуг имао увид, а који је уједно и предлог текста Резолуције Европског парламента о Србији, указује на напредак који је земља постигла у области економских реформи, сарадње у региону и преговора о чластву у ЕУ.

Од Србије се тражи веће залагање у областима борбе против корупције, независног судства, заштите слободе медија и мањинских прва као и наставак нормализације односа са Косовом.

Овај редовни годишњи извештај, који ће Мекалистер сутра представити Одбору за споље послове Паралмента и који се усваја у облику Резолуције Европског парламента, подсећа да је Србија отворила шет преговарачких поглавља, од којих су поглавља 23 и 24, која се односе на владавину прва, ”кључна за приближавење ЕУ”.

Истовремено, у тексту се позива на отврање поглавља 26, које је било блокирано ставом Хрватске о положају хрватске националне мањине у Србији.

У нацрту извештаја посебно је наглашена важност решавања билатералних размерица на начин који не блокира приступни процес.

Када је реч о националним мањинама, известилац за Србију Дејвид Мекалистер у свом тексту не помиње појединачно стање нити једне националне мањине Србији, већ поздравља усвајање Акционог плана о основим правима националних мањина.

Србија се позива да обезбеди примену законодавства у областима образовања националних мањина, употреби језика, њиховој заступљености у јавној администрацији, као и приступ медијима и верским службама на језику мањина.

Посебно је истакнут пример Војводине, за коју се каже да је ”одржала висок степен заштите мањина и добру међуетничку ситуацију”. Наглашава се при том да аутономија Војводине не би требало да буде ослабљена.

У делу текста нацрта извештаја о Србији који се односи на владавину права, известилац европског парламента Мекалистер каже да је примећен напредак у области правосуђа, али и наглашава да ”независно судство још није осигурано у пракси”, као и да су квалитет, независност и доступност судства "у проблему" због неравномерне расподеле посла, оптерећења заосталим случајевима и недостатком бесплатне правне помоћи у земљи.

Истовремено се наглашава забринутост због недостатка напретка Србије у борби против корупције и позива на примену националне стратегије у овој области, као и усвајање закона о Агенцији за борбу против корупције.

У тексту се поздравља и напредак који је земља остварила у области борбе против организованог криминала, али и посебно наводе ”контроверзни догађаји у случају Савамале”, при чему се од власти у Србији тражи брзо решавање овог случаја.

Од српских власти тражи се и да обезбеде пуну политичку и административну помоћ у раду заштитника грађана.

Као област где напредак није остварен, известилац Европског парламнета наводи медијске слободе и слободу изражавања у Србији.

Понавља се захтев ЕУ да се истраже случајеви напада на новинаре и медије и да се обезбеди транспарентност власништава у медијском сектору.

Србија је у предлогу извештаја Европског парламента добила врло позитивну оцену када је реч о побољшању економске ситуације у земљи, начину решавања избегличке кризе, као и похвале за конструктивму сарадњу у региону и своју опредељеност добросуседским односима "како са земаљама у процесу проширења тако и са земљама чланицама ЕУ”.

Истовремено, поновљен је позив за наставак рада на нормализацији односа са Косовом, као и усклађивању спољне политике са политиком ЕУ, укључујучи и односе са Русијом.

Известилац за Србију у Европском паралменту Дејвид Мекалистер представиће овај текст први пут сутра пред Одбором за спољне послове ЕП.

Након усаглашавања текста кроз амандмане посланика извешатај о Србији требало би да буде усвојен као Резолуција Европског паралмента на пленарном заседању у марту.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 06. новембар 2024.
7° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње