недеља, 08.01.2017, 15:50 -> 16:29
Извор: Taнјуг
Нацрт Извештаја ЕП против мешања билатералних размирица у процес приступања ЕУ
Нацрт извештаја о Србији који ће известилац Европског парламента Дејвид Мекалистер сутра представити у Бриселу, у највећој мери одражава позитиван напредак који је Србија остварила на европском путу у протеклој години и истиче важност решавања билатералних размирица на начин који неће блокирати процес приступања ЕУ.
Нацрт извештаја,у који је Танјуг имао увид, а који је уједно и предлог текста Резолуције Европског парламента о Србији, указује на напредак који је земља постигла у области економских реформи, сарадње у региону и преговора о чластву у ЕУ.
Од Србије се тражи веће залагање у областима борбе против корупције, независног судства, заштите слободе медија и мањинских прва као и наставак нормализације односа са Косовом.
Овај редовни годишњи извештај, који ће Мекалистер сутра представити Одбору за споље послове Паралмента и који се усваја у облику Резолуције Европског парламента, подсећа да је Србија отворила шет преговарачких поглавља, од којих су поглавља 23 и 24, која се односе на владавину прва, кључна за приближавење ЕУ.
Истовремено, у тексту се позива на отврање поглавља 26, које је било блокирано ставом Хрватске о положају хрватске националне мањине у Србији.
У нацрту извештаја посебно је наглашена важност решавања билатералних размерица на начин који не блокира приступни процес.
Када је реч о националним мањинама, известилац за Србију Дејвид Мекалистер у свом тексту не помиње појединачно стање нити једне националне мањине Србији, већ поздравља усвајање Акционог плана о основим правима националних мањина.
Србија се позива да обезбеди примену законодавства у областима образовања националних мањина, употреби језика, њиховој заступљености у јавној администрацији, као и приступ медијима и верским службама на језику мањина.
Посебно је истакнут пример Војводине, за коју се каже да је одржала висок степен заштите мањина и добру међуетничку ситуацију. Наглашава се при том да аутономија Војводине не би требало да буде ослабљена.
У делу текста нацрта извештаја о Србији који се односи на владавину права, известилац европског парламента Мекалистер каже да је примећен напредак у области правосуђа, али и наглашава да независно судство још није осигурано у пракси, као и да су квалитет, независност и доступност судства "у проблему" због неравномерне расподеле посла, оптерећења заосталим случајевима и недостатком бесплатне правне помоћи у земљи.
Истовремено се наглашава забринутост због недостатка напретка Србије у борби против корупције и позива на примену националне стратегије у овој области, као и усвајање закона о Агенцији за борбу против корупције.
У тексту се поздравља и напредак који је земља остварила у области борбе против организованог криминала, али и посебно наводе контроверзни догађаји у случају Савамале, при чему се од власти у Србији тражи брзо решавање овог случаја.
Од српских власти тражи се и да обезбеде пуну политичку и административну помоћ у раду заштитника грађана.
Као област где напредак није остварен, известилац Европског парламнета наводи медијске слободе и слободу изражавања у Србији.
Понавља се захтев ЕУ да се истраже случајеви напада на новинаре и медије и да се обезбеди транспарентност власништава у медијском сектору.
Србија је у предлогу извештаја Европског парламента добила врло позитивну оцену када је реч о побољшању економске ситуације у земљи, начину решавања избегличке кризе, као и похвале за конструктивму сарадњу у региону и своју опредељеност добросуседским односима "како са земаљама у процесу проширења тако и са земљама чланицама ЕУ.
Истовремено, поновљен је позив за наставак рада на нормализацији односа са Косовом, као и усклађивању спољне политике са политиком ЕУ, укључујучи и односе са Русијом.
Известилац за Србију у Европском паралменту Дејвид Мекалистер представиће овај текст први пут сутра пред Одбором за спољне послове ЕП.
Након усаглашавања текста кроз амандмане посланика извешатај о Србији требало би да буде усвојен као Резолуција Европског паралмента на пленарном заседању у марту.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 1
Пошаљи коментар