Председнички избори 9. априла?

Медији у Београду пишу да би председнички избори могли да буду одржани 9. априла, али је засад извесно само то да, према Уставу Србије, треба да буду расписани 90 дана пре истека мандата актуелном председнику Републике Томиславу Николићу. Тај рок, како каже календар, истиче 3. марта идуће године.

Томислав Николић је на дужност председника Србије ступио 31. маја 2012. године, након избора почетком тог месеца.

Председник Републике се бира на непосредним изборима, тајним гласањем.

Устав Србије прописује да изборе за председника Републике расписује председник Народне скупштине 90 дана пре истека председничког мандата, тако да се окончају у наредних 60 дана, у складу са законом.

Поступак избора председника државе детаљније уређује Закон о избору председника Републике, који каже и да од дана расписивања избора до дана гласања не може протећи мање од 30, ни више од 60 дана.

У одлуци председника Народне скупштине о расписивању председничких избора, која се објављује у "Службеном гласнику Републике Србије", утврђује се дан гласања и дан од када почињу да теку рокови за спровођење изборних радњи.

Кандидата за председника Републике могу да предложе регистроване политичке странке, коалиције и групе грађана, уколико га овереним потписима подржи најмање 10.000 бирача.

Предлог кандидата подноси се Републичкој изборној комисији најкасније 20 дана пре дана избора.

За председника Републике изабран је кандидат који је добио већину гласова бирача који су гласали, а број бирача се утврђује на основу броја гласачких листића који се налазе у гласачкој кутији.

Уколико ниједан кандидат не добије већину гласова бирача који су гласали, гласање се понавља у року од 15 дана од дана првог гласања, а на поновљеном гласању учествују два кандидата која су добила највећи број гласова.

Више од два кандидата учествује на поновљеном гласању ако више њих дели прво или друго место.

На поновљеном гласању за председника Републике изабран је кандидат који је добио највећи број гласова.

Мандат председника Републике траје пет година и почиње да тече од дана полагања заклетве пред народним посланицима.

Текст заклетве гласи: "Заклињем се да ћу све своје снаге посветити очувању суверености и целине територије Републике Србије, укључујући и Косово и Метохију као њен саставни део, као и остваривању људских и мањинских права и слобода, поштовању и одбрани Устава и закона, очувању мира и благостања свих грађана Републике Србије и да ћу свесно и одговорно испуњавати све своје дужности".

Устав прецизира да председник Републике представља Србију у земљи и иностранству, проглашава законе, предлаже Скупштини Србије кандидата за председника Владе Србије, носиоце функција, поставља и опозива амбасадоре, прима акредитивна и опозивна писма страних дипломатских представника, даје помиловања и одликовања.

Председник Републике командује Војском и поставља, унапређује и разрешава официре Војске Србије.

Постоји ограничење да нико не може више од два пута да буде изабран за председника Републике, без обзира на то колико су му трајали први и други мандат.

Број коментара 24

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 21. октобар 2024.
16° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи