Дрецун: Приштина избегава питање имовине

Председник скупштинског одбора за Косово и Метохију Милован Дрецун изјавио је за РТС да Приштина избегава да се на дневни ред процеса нормализације односа са Београдом стави питање имовине, и то не само државне него и приватне, које је, како је оценио, кључно за стварање нормалних услова за повратак Срба у јужну покрајину.

Приштина је, како тврди Милован Дрецун, предложила закон за формирање њихове верификационе комисије, која би била једнонационална, уместо договорене трипартитне комисије, која би одлучивала о томе ко је власник имовине, а у којој би били по један представник Србије, Албаније и један међународни званичник.

Дрецун је у Јутарњем програму РТС-а оценио да то представља покушај да се изврши легализација отимања српске имовине.

Како је објаснио, формирање те комисије би значило да када се појави Србин тврдећи да му је Албанац узурпирао имовину, а Албанац то негира и покаже "лажна документа" да је имовину купио, уместо да трипартитна комисија одлучи о томе, верификациона комисија Приштине уважи сведочење Албанца, доведе још два лажна сведока и Србин изгуби имовину.

Дрецун је нагласио да је закон, којим се предвиђа формирање те комисије, прошао прво читање у косовском парламенту, али је због притиска који је Србија извршила преко међународне заједнице "мало гурнут у страну".

"То је питање на којем Београд инсистира. То је директно везано за стварање нормалних услова за повратак. Ако би се то питање решило, онда би много више Срба желело да се врати на Космет", рекао је Дрецун.

Он је додао да ако се створе услови да Срби, који су протерани, буду убеђени да ће моћи да живе слободно и безбедно, да ће моћи да раде и издржавају породице од свог рада, онда ће сви који су протерани бити заинтересовани да се врате.

"Али ту кључно питање имовине. Приштина избегава да се на дневни ред процеса нормализације стави питање имовине, не само имовине државе Србије него приватне имовине", рекао је Дрецун.

Дрецун је истакао и да "по сваку цену" мора да се формира Заједница српских општина која је, како је истакао, темељни стуб бриселског процеса нормализације односа.

"Ако нема ЗСО, бесмислено је уопште говорити о наставку тог процеса", оценио је Дрецун.

На питање како живе Срби у јужној покрајини, Децун је рекао да је са процесом нормализације односа избегнута могућност масовнијих насилних акција Приштине према српском народу, посебно на северу Косова, али и ојачана позиција српског народа у заједницама јужно од Ибра.

"Степен безбедности и остварања људских права Срба, апсолутно није задовољавајући, али је у значајној мери стабилизован да се постепено надограђује у позитивном смеру", рекао је Дрецун.

Он је нагласио да су Срби ојачали своју политичку позицију, као и да се сада по први пут отвара економска перспектива.

Канцеларија Владе Србије за Косово и Метохију улаже значајна средства да се побољша квалитет живота, рекао је Дрецун додајући да приоритет више није само безбедност већ економски развој Срба и њихова самоодрживост на Косову.

"Мислим да смо сада обуздали било какве претње Албанаца, посебно екстремних, да доврше етничко чишћење на КиМ и да је српски народ на КиМ сада у значајној мери стабилизован", закључио је Дрецун.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 03. октобар 2024.
17° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи