Политико: Добро дошли у ЕУгославију

Док је висока представница Европске уније Федерика Могерини у УН, у Њујорку, сазвала шефове дипломатија држава Западног Балкана у покушају да смири разбуктавање напетости у региону, амерички лист "Политико" у свом европском издању повлачи паралелу између распада бивше Југославије и кризе у ЕУ под насловом "Добро дошли у ЕУгославију".

Према незваничним европским дипломатским изворима у Бриселу, састанак у Њујорку је био "тешка и сасвим отворена размена мишљења", уз обећања да ће се радити на смиривању затегнутости.

Политико истовремено сматра да је после одлуке Велике Британије да напусти Унију "Балкан свуд присутан у новонастајућој ЕУ од 27 чланица" и да је "израстање нових подгрупа у ЕУ знак дубоко лошег стања".

У анализи листа се наводи да је досадашња подела у ЕУ на северни блок, са Немачком на челу, и јужни блок земаља предвођен Француском, сада осетно поремећена због тога што су економска и политичка криза изродиле и нове подгрупе које као да ће се даље увећавати.

Излазак Велике Британије, Брегзит, додаје Политико, имао је за последицу збијање редова средоземних земаља (Грчке, Француске, Италије, Португалије, Шпаније, Кипра и Малте), чији је "циљ да поставе брану блоку на челу с Берлином, којег криве да је проузроковао стално економско таворење јужног блока".

Попут побуњеничке војске, неке земље ЕУ се једноставно оглушују о напоре администрације у Бриселу да заведе дисциплину на терену – попут политике према избеглицама, указује лист.

Политико наводи да је "Средња Европа у међувремену удахнула нову снагу успаваној Вишеградској групи, која се сад заједнички одупире настојањима Брисела да их приволи да прихвате избеглице".

"Једна од земаља најугроженијих због прилива имиграната, Аустрија, успоставила је сопствени савез, а то су Немачка и Грчка, кандидатске земље на Балкану, које ће се управо састати овог викенда у Бечу", примећује Политико.

"За састанак је одабрано савршено место – бивша канцеларија Клеменса фон Метерниха", наводи лист, који за Метерниха каже да је био "родоначелник европске државности".

Политико напомиње да ни у мирним временима није било лако доћи до сагласја међу чланицама ЕУ и подвлачи да је сад "у најновијем растакању институционалног устројства ЕУ то увећано помањкање убедљивог вођства које би уливало поверење".

"Попут побуњеничке војске", како наводи, "чланице се једноставно оглушују о настојања Брисела да наметне дисциплину, управо као када је реч о политици према избеглицама".

У анализи се наводи и мишљење директора берлинског Института за глобалну јавну политику Торстена Бенера да је то "показатељ дубоко лошег стања у ЕУ, а чињеница је и да на веома малом броју поља и даље постоји шира сагласност".

Политико наводи да, рецимо, Вишеградска група има одбојан став према муслиманима, а истовремено различите погледе на односе с Русијом.

Чланице "Вајмарског троугла", Француска, Немачка и Пољска, како указује Политико, имају и заједничке и супротстављене ставове о разним питањима, група средоземних чланица настоји да усагласи политику и тражи заједничке иницијативе у економији, безбедности и политици.

Политико додаје да скоро да нема нових свежих замисли и предлога, па се, мада се стално постављају високи политички циљеви, јављају блокирајуће мањине, баш као што се дешава с избеглицама, или "млаке политике за оживљавање економије".

"Право питање је куд ће стално комадање Европе коначно одвести", упозорава се у анализи, и додаје да је "оно с чим се ЕУ мора суочити у идућим месецима много компликованије од квота за прерасподелу избеглица и заштите граница, јер се о томе мало прича, а ситуација с евром је и даље 'слон у соби'" и структурални проблем у зони јединствене европске валуте. "Ако евро пукне, све се распада", наводи Политико у закључку, цитирајући мишљење стручњака.

Број коментара 6

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 02. октобар 2024.
11° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи