Да ли је Брегзит помрсио конце Србији на путу ка ЕУ

Земље чланице ЕУ покушаће на данашњем састанку Радне групе за проширење да дођу до консензуса када је реч о заједничкој преговарачкој позицији за поглавље 23 у преговорима са Србијом. Како Танјуг сазнаје, Србији недостаје сагласност још шест земаља чланица. Управо поглавља 23 и 24 , која се тичу правосуђа и владавине права, према ранијим најавама, Србија би требало да отвори до краја овог месеца.

Зелено светло за Србију пре шест месеци. Отворена су врата у преговарачком процесу. У међуврмену, у Немањину 11, стигао је позив председавајуће Холандије да до краја јуна отворимо још два поглавља. Да ли британско "не" Европи може да утиче на агенду Брисела да проширење својих редова котира ниже него до сада?

Никола Јовановић из Центра за међународну сарадњу и одрживи развој каже да можемо очекивати да се у скорије време отворе два кључна поглавља 23 и 24 да се онда настави са актуелном динамиком као и до сада.

"Наредне три године ЕУ ће бити апсорбована раздвојом са Великом Британијом, а ми немамо разлога да се повалчимо из преговора", сматра Јовановић.

Маја Бобић из Европског покрета у Србији рекла је да јој се чини да уколико ЕУ жели, да а чини јој се да жели, да покаже да ипак постоји нада и шанса да се она косолидује након једног оваквог ударца.

"То ће значити да неће одустајати од свих оних текућих политика међу којима и јесте овај однос који ми имамо и све земље у процесу приступања", наводи Бобићева.

Курс спољне политике Србије неће се мењати, са европског пута нема скретања. Брегзит не може да буде препрека, порука је ресорне министарке.

"Ми смо европске интеграције поставили као инструмент за наш напредак и развој. Очекујемо да се и ЕУ на неки начин консолудије у својим вредностима и да се тај процес у најбољем интересу грађана Србије настави", рекла је министарка задужена за европске интеграције Јадранка Јоксимовић.

Док Београд отворених очију гледа ка западу, једнако је важно какву политику води ка истоку."

За нас важне ставри као што су напредовање сардња са Кином, не увођење санкција Русији, не доводимо у питање док заправо не видимо шта ће се породити из тог развода Европе и Британаца и каква нас Европа чека у будућности", истакао је Јовановић

Да одговримо на постављене задатеке Уније свакодневно ради 35 радних група, али и готово 2.500 људи. Наш домаћи задатак остаје исти - да спроведемо реформе у својим редовима.

Бобићева каже да ће бити важно заиста да ми преломимо и видимо како моћемо да се посветимо реформама и променама због нас самих, а оно све што се захтева у просесу приступања јесте добро за Србију. Према њеним речума, треба врло брзо да наставимо са имплементацијом акционих планова које смо доставили .

Већ првог јула председавање Унији преузима Словачка. Пред њом су бројни изазови - од разлаза Лондона и Брисела, све гласнијих захтева за рефендумом и у другима чланицама, али и питање ширења граница европске пордице на Западни Балкан.

Број коментара 10

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 30. јун 2024.
34° C

Коментари

Dobar tekst, ali..
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Zelja za lepotom
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Bravo
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Miss
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Treba li zabraniti lepotu?
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару