Унмик прекршио конвенцију о људским правима?

Саветодавна комсија за људска права УН на Косову сматра да је мисија Унмик прекршила Европску конвенцију о људским правима и није спровела ефикасну истрагу у случају отмице и вероватног убиства Марка Витошевића из Ораховца, преносе франкфуртске "Вести".

Комисија од шефа Унмика тражи да призна одговорност и да се за патњу и душевни бол јавно извини породици Витошевић. Такође се од надлежних на Косову тражи да предузму све неопходне кораке да се кривична истрага настави и починиоци буду изведени пред лице правде, преноси Танјуг.

Марко Витошевић отет је 16. јуна 1999. јуна године из куће у Ораховцу, а недавна одлука Саветодавне комсије, у коју су Вести имале увид, је прва информација коју је његов син Звездан после 16 година добио о судбини свог оца.

Нестанак је одмах пријављен Кфору, Унмику и призренском Окружном јавном тужилаштву, а троје сведока изјавило је да су припадници ОВК Марка Витошевића одвели у "ватрогасну станицу", испитивали и мучили, да би га потом одвели на другу локацију, и од тада му се губи сваки траг. У истражним списима Унмик, наведно је да су сведоци као киднапере навели М. У, А. Б. и још троје припадника ОВК.

"Сведоци умиру, а они не предузимају ништа. Све ове године ме нико није контактирао, и због тога сам тужио Унмик. Из овог мишљења Саветодавне комсије се не види да су осумњичени испитани понаособ, што значи да је то неко све време држао у фиоци. У међувремену је двоје сведока преминуло, а један због старости и болести не може да сарађује. Препуштени смо себи, и нисмо једини"”, каже Зведан Витошевић.

Он истиче да је посебан проблем датум нестанка његовог оца, 16. јун, пошто је НАТО већ ушао на Косово, а Војска СРЈ напуштала покрајину. Због тога одговорност одбацују и Србија и мисија УН.

"Од самог почетка многе породице, па и моја, у ситуацији смо да морамо све сами да предузимамо, јер нико не ради свој посао. И држава Србија нас је оставила. Исцрпећемо све правне лекове овде, али ћемо наставитио да тражимо правду пред међународним судовима. Тужићемо и Унмик и Србију", огрочена је Витошевићева породица, која 16 година преживљава агонију.

У Удружењу породица страдалих на Косову и Метохији од 1998. до 2000. године истичу да је проблем што мишљења Саветодавене комисије нису обавезујућа, те да је све понека породица добије од Унмик - штуро писмо извињења.

"Унмик је свестан заврзлама око надлежности, па породицама не шаље решење, нити признање одговорности (на основу одлуке Саветодавне комисије), тако да не можемо да их тужимо. Ни једна од породица која је члан нашег Удружења није добила обавештење да је Унмик документацију и препоруке комисије проследио Еулексу", наводе у Удружењу.

Број коментара 6

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 21. октобар 2024.
10° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи