Читај ми!

Копач: Раздвајање "Србијагаса" услов из ЕУ

Директор Секретаријата Енергетске заједнице Јанез Копач изјавио је да је раздвајање делатности у оквиру "Србијагаса" званични услов Европске комисије за даље разговоре о придруживању Србије ЕУ. То је и услов да Европска банка за обнову и развој даје зајмове.

Копач је рекао да је највећи проблем тај што би "Србијагас" требало да се раздвоји на оператера преносног система и на снадбевача гаса, преноси Танјуг.

Представљајући Извештај о напредовању Србије у области енергетике, Копач је изјавио да Србија једино није остварила напредак по питању раздвајања делатности "Србијагаса" због чега постоји опасност да се уведу санкције за наредних годину дана.

"Теоретски, Србији следе санкције, а то питање ће бити на дневном реду тек следећег министарског састанка, значи за годину дана. Сигуран сам да ће Србија тај проблем решити, тако да не видим никакав страх за увођење санкција", изјавио је Копач новинарима у Скупштини Србије.

Говорећи о моделу раздвајања у "Србијагасу", Копач је рекао да Србија мора са 1. јануаром 2015.г одине, да преузме Трећи енергетски пакет који познаје само функционално раздвајање делатности.

Рекао је да то још увек могу бити мајка и ћерка фирма, али да између њих две не сме бити могућности уплитања у посао.

"То предузеће нема воље да се тако нешто направи, али је зато Енергетска заједница покренула прекршајни поступак против Србије који је био разматран на Министарском савету просле седмице у Кијеву где је Србија била осуђена због кршења уговора у оснивању Енергетске заједнице баш због тог случаја", навео је Копач.

Пошто је тај случај, како је додао, постао и услов за даље преговоре о придуживању ЕУ, "сада цела Србија постаје талац баш тог процеса који се никако не догађа".

Копач је навео да је Србија међу осталим чланицама Енергетске заједнице "најнапреднија на скоро свим осталим подручјима" и посебно истакао област трговања електричном енергијом где је Србија на добром путу да до 1. јануара 2015. отвори своје тржиште у поптуности.

"Једини битнији недостатак је то да Србија није укључена ни у једну регионалну иницијативу за трговање прекограничним капацитетима. По директиви мора да буде чланица барем једне регионалне асоцијације. То је штета јер би Србија могла биит регионални лидер на том подручју", рекао је Копач.

Подсетио је и да на свим осталим подручјима Србија далеко води у региону на својим реформама, а то су подручје оснивања нафтних резерви, обновљивих извора, енергетске ефикасности, заштите животне средине.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 28. септембар 2024.
29° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи