Читај ми!

Космет, обилазак гробља без пратње

Срби обишли гробље у јужном делу Косовске Митровице, али први пут за 14 година без пратње косовске полиције. Групи од 120 расељених Ђаковчана забрањена посета гробљу. Канцеларија за Космет осудила забрану.

Више од 700 Срба организовано је обишло гробље у јужном делу Косовске Митровице. Косовска полиција и приштинске институције су претходно групи од око 120 расељених Ђаковчана забраниле да у том граду посете гробове својих најмилијих.

Владина Канцеларија за Косово и Метохију најоштрије осуђује одлуку да се Србима по ко зна који пут на Космету ограничава кретање и забрањује обилазак гробова и огњишта. После забране, расељени Ђаковчани су дошли у манастир Високи Дечани, где су присуствовали литургији и упалили свеће.

Ђокица Станојевић, председник Удружења расељених из Ђаковице, поручио је да расељени траже право на живот у Ђаковици, право на имовину, кретање и на слављење празника.

Истовремено, Канцеларија позива међународну заједницу да реагује и створи услове за слободно и безбедно кретање Срба.

Неколико десетина Срба из Приштине и интерно расељених грађана Приштине из околних српских села обишли су данас градско православно гробље у Приштини да по традицији запале свеће и дају даћу својим најмилијим.

Помен упокојенима служио је парох приштински Дарко Маринковић.

Током обиласка гробља у јужном делу Косовске Митровице, Срби први пут за последњих 14 година нису имали полицијску пратњу, јер је Косовска полицијска служба одбила да пружи заштиту.

Срби су до гробља, на коме је око 90 одсто надгробних споменика порушено, стигли аутобусима.

Мирољуб Филиповић је родом из Косовске Митровице, живи у Београду и данас је дошао да обиђе гробове својих родитеља и рођака чији су надгробни споменици, као и већина на том гробљу порушени. Филиповић каже да рушење споменика представља својеврстан геноцид над покојницима.

"Прича се о геноциду, а ово је тотални геноцид над покојницима, то треба обелоданити, не само за митровачко, него за сва гробља по Косову. Прави геноцид над покојницима, то што нико не ради, да се затру сви трагови да смо икада били овде. А били смо, пре њих који ово раде", рекао је Филиповић.

Протојереј ставрофор Милија Арсовић из храма Светог Димитрија у северном делу Косовске Митровице истиче да нема бољитка.

"Нема бољитка из једног разлога, причали су да ће обновити гробље, али не можемо да кажемо да су нешто добро урадили. Надамо се у Господа Бога да ће једног дана то бити како треба, да људи који овде почивају заслужно имају оно што им припада, а то је да сваки од њих има свој гроб који означава гроб верног уснулог слуге који овде почива", каже Арсовић.

У јужном делу Косовске Митровице на српском гробљу уништено је око 90 одсто споменика и тамо се умрли Срби не сахрањују од 1999. године, док у северном делу града на албанском гробљу нема ниједног оштећеног споменика.

Број коментара 3

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 29. јун 2024.
33° C

Коментари

Dobar tekst, ali..
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Zelja za lepotom
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Bravo
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Miss
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Treba li zabraniti lepotu?
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару