Читај ми!

Дачић: Подршка Србији за добијање датума

Добио сам уверавања саговорника да ће, уколико почне примена бриселског споразума, Србија добити датум за почетак преговора са ЕУ, рекао премијер Ивица Дачић, који се налази у дводневној посети Аустрији.

Председник Владе Србије Ивица Дачић добио је, приликом посете Маутхаузену, подршку саговорника да Србија добије датум за почетак преговора са ЕУ, уколико започне имплементација бриселског споразума Београда и Приштине.

Дачић је рекао новинарима да је разговарао са председницима Аустрије и Пољске Хајнцом Фишером и Брониславом Коморовским који су, како је истакао, били веома позитивни када је у питању подршка Србији на путу ка европским интеграцијама.

Премијер Србије је, после обележавања годишњице ослобађања нацистичког концентрационог логора Маутхаузен, разговарао са председнком Аустрије Хајнцом Фишером и председнком Пољске Беониславом Коморовским, и том приликом је заједнички констатовано да је веома важно да те две земље дају подоршку Србији на путу ка ЕУ.

"Искористио сам прилику да разговарам са председницима Аустрије и Пољске о ситуацији у којој се Србија тренутно налази. У разговору са пољским и аустријским председником заједно смо констатовали да је веома важно да Аустрија и Пољска дају подршку Србији на путу ка европским интеграцијама", рекао је Дачић новинарима.

Председник Фишер, како је пренео Дачић, рекао је да су између себе причали о томе да треба подржати Србију.

"То исто ми је рекао и министар иностраних послова Аустрије (Михаел Шпинделегер) који је рекао да је практично на ЕУ да, уколико се крене у имплементацију споразума, Србија  обавезно добије датум за почетак преговора", нагласио је Дачић.

Дачић је указао да овај скуп пружа прилику да разговара и са другим званичницима као што је министарка унутрашњих послова Аустрије Јохана Микл-Лајтнер, која је, како је навео, такође, обећала подршку.

Према његовим речима, посета Маутхаузену битна и из моралних разлога јер велики број жртава са наших простора почива овде.

Дачић је навео да се процењује да је са простора бивше Југославије у логору било смештено 12.000 људи, од којих су већина били Срби, а половина од тога је изгубила животе у логору.

Такође је подсетио да се у селу Маутхаузен налази Војничко гробље на којем почива велики број наших људи који су изгубили животе у Првом светском рату у заробљеништву, око 8.000.

Дачић је најавио да ће посету Аустрији искористити за разговоре са канцеларом Вернером Фајманом и вицеканцеларом, шефом дипломатије Михаелом Шпинделегером, са којима се састаје сутра.

Такође, додао је премијер, разговараће и са лидерима Социјалдемократске партије, на којој ће бити присутан и шеф социјалдемократске фракције у Европском парламенту Ханес Свобода.

Уз присуство политичара из више земаља, међу којима су, поред Дачића, Фишера и Коморовског, били и председник Мађарске Јанош Адар, председник Пољске и председник руске Државне Думе Сергеј Наришкин, свечано су отворене изложбе "Концентрациони логор Маутхаузен 1938-1945" и "Место злочина Маутхаузен, потрага за траговима".

Отворена је и нова просторија сећања, Просторија без имена, у којој се налази списак 81.000 убијених.

Премијер  Дачић положио је венце на споменик југословенским жртвама у Меморијалном центру Маутхаузен. Полагању венца присуствовао је и некадашњи затвореник Маутхаузена Љубомир Зечевић.

Дачић је положио венац и на Војничком гробљу из Првог светског рата у селу Маутхаузен.

Маутхаузен је био највећи концентрациони логор на територији данашње Аустрије, у којем је било затворено око 200.000 људи. Готово половина затвореника није преживела нацистичку машинерију смрти.

Убрзо после припајања Аустрије Трећем рајху, у априлу 1938, већ у августу у Маутхаузен су допремљени логораши из Дахауа.

У Маутхаузену, и његових 40 споредних логора, од 8. августа 1938. године до 5. маја 1945, када су логор ослободили војници Треће Америчке армије, било је заточено преко 200.000 људи из више од 30 европских и ваневропских земаља.

Број коментара 3

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 18. август 2024.
26° C

Коментари

Dobar tekst, ali..
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Zelja za lepotom
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Bravo
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Miss
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Treba li zabraniti lepotu?
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару