Читај ми!

Азијско тржиште шанса за српска предузећа

Обезбеђивање послова за српска предузећа у азијском региону један од спољнополитичких приоритета Србије, рекао шеф дипломатије Иван Мркић који борави у Мјанмару где има сусрета са званичницима те азијске земље.

Шеф српске дипломатије Иван Мркић, који на почетку турнеје по Југоисточној Азији борави у Мјанмару, изјавио је да је обезбеђивање послова за српска предузећа у азијском региону један од спољнополитичких приоритета.

"Покушавамо да обезбедимо и посао у погледу изградње вагона и у разним другим секторима, у енергетском, уопште, у јачању инфраструктуре у тој земљи... У свим тим областима покушава се наћи посао за српска предузећа", рекао је Мркић у изјави Танјугу.

Министар је подсетио да српске фирме раде на пословима у вези постављања далековода у Мјанмару - земљи коју популарно зову "Мали тигар", јер се налази у регији која се развија најбрже у свету.

"Ви знате да је задатак дипломатије и да је наш спољнополитички приоритет и то да пласирамо оно што је наше у ове регије. Пошто су ове земље углавном платежно способне, ми и на овај начин желимо да ојачамо сопствену привреду и да обезбедимо што бржи опоравак Србије", рекао је Мркић.

С обзиром на незапосленост у земљи, како је рекао, и кроз "овакве посете и договоре постижемо оно што нам је потребно".

Шеф српске дипломатије започео је јуче турнеју по Југоисточној Азији, у оквиру које ће до 2. марта обићи Мјанмар, Лаос, Камбоџу и Вијетнам.

У главном граду Мјанмара, Нејпјидоу, Мркић је првог дана посете са министром културе Аје Мјинт Кјуом потписао међудржавни спораум о културној и образовној сарадњи.

Планирани су разговори Мркића са његовим домаћином, мјанмарским министром спољних послова Вуна Маунг Луином, као и пријем код председника државе Теин Сеином и сусрети са председником доњег дома парламента Тура Све Маном и градонацелником Јангона - некадашњег Рангуна - Хла Мјинтом.

Како се очекује, ти сусрети би требало да потврде опредељење за даљи развој веза с Мјанмаром, посебно оних које промовишу привредно присуство Србије на тржишту некадашње Бурме, пројекте у војно-економској сарадњи, наставак програма стипендирања страних студената у Србији и могућност међууниверзитетске сарадње.

Како је раније саопштило министарство спољних послова, посета државне делегације Србије региону Југоисточне Азије ће представљати прилику да се оснажи политички дијалог на високом нивоу о најважнијим међународним и регионалним питањима, затражи даља подршка за ставове и политику наше земље, као и да се анализирају конкретне могућности за унапређење економске и других видова сарадње.

Током посете планирано је и потписивање више билатералних споразума.

Број коментара 4

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 30. септембар 2024.
14° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи