Читај ми!

Борба против корупције за бољу Србију

Помак у борби против корупције види троструко више грађана него у јуну прошле године, показује истраживање УН и Цесида. Александар Вучић каже да је задовољан учињеним у борби против корупције. Чини ми се да је на том пољу садашња власт нешто урадила за своју земљу, рекао први потпредседник Владе.

Први потпредседник Владе задужен за борбу против корупције Александар Вучић уверен је да је Србија у тој борби на добром путу и да актуелна власт може да буде задовољна јер је нешто урадила за земљу и најавио усвајање 11 закона и стратегије из те области.

"Важно је да смо успели бар донекле да променимо перцепцију људи према борби против корупције која се одвија у српским иституцијама, кроз и преко њих", рекао је Вучић на представљању истраживања "Став грађана према корупцији".

Истраживање показује драстичан пораст поверења јавности у Владу Србије када је реч о борби против корупције, а Вучић је истакао да је сигуран да ти бројеви неће лако остати тако високи и добри као што су данас.

Први потрпредседник Владе нагласио је да постоји политичка воља, а пре свега за то да се створе јаке и снажне инситуције у којима је борба против корупције приоритет, а не некакав посебан политички програм.

"Мислим да смо на добром путу, иако знам да је наше друштво – друштво скептика. И сам сам такав и увек нађем замерку, али овог пута заиста ми се чини и мислим да можемо да будемо задовољни јер смо урадили нешто за земљу", рекао је Вучић.

Према његовим речима, важно је да у наредном пеироду покажемо још више труда и енергије у институционалном јачању свих умрежених снага у борби против једног од највећих зала савременог света.

Вучић је најавио да се у наредном периоду очекује усвајање десет или 11 закона у вези са том борбом, као и да би до краја марта требало да се усвоји Стратегија у борби против корупције.

"Потребна је најшира јавна расправа, пре свега оних који треба да доносе кључне одлуке у борби против коруцпије, и Агенције за борбу против корупције и Савета за борбу против корупције, али и ЕУ, УН, ОЕБС-а и свих оних инстиуција који могу да нам помогну. Не мислим да су писање закона или Стратетигје нека заштићена уметничка права. Оно што не знамо најбоље не треба да нас буде срамота да узмемо од оних који знају боље", навео је Вучић.

Први потпредседник Владе указао је да је неопходна помоћ државе да би правосуђе Србије било још јаче, да грађани имају поверења у правосудни систем, а не да "размишљају ко се налази на власти и ко је у којој реформи заузео коју позицију".

"Ако то успемо, уверен сам да ће бити великих резултата који нису постигнути за Владу ни за власт, већ народ и државу", истакао је Вучић и поновио да је борба против корупције важна због успостављања правне државе и владавине права.

Онима који, како је рекао, злобно хоће да кажу да се борба против корупције води из политичких разлога, да институције не постоје и да се борба не спроводи преко њих, Вучић је поручио да нису у праву.

Први потпредседник Владе истакао је и да ће функционер напредњака Владимир Цвијан бити смењен с места председника скупштинског Одбора за уставна питања и законодавство, као и да ће сносити одговорност у странци ако се докаже да је вршио притисак на суд.

"Држава ће поступити по кривичној пријави коју је поднела странка (Демократска странка) иако је чудно да странке подносе пријаве, а не судија. Држава ће то урадити јер је то посао државе, а не странке", рекао је први потпредседник Владе.

Према његовим речима, постоје само наводи медија о притисцима Цвијана на ухапшеног бившег министра пољопривреде Сашу Драгина да за злоупотребе с вештачким ђубривом оптужи бившег премијера Мирка Цветковића.

Инфанте: Нулта толеранције за корупцију

Представник Уједињених нација у Србији Вилијам Инфанте похвалио је напоре Владе Србије у борби против корупције и рекао да је истраживање УНДП-а о корупцији било референдум о раду Владе.

"Србија је на правом путу. Влада је показала да је објективна и неселективна у борби против корупције. То и хоћемо, нулту толеранцију против корупције и да нема заштићених", рекао је Инфанте на конференцији за новинаре у београдском Медија центру.

Као доказ за ту тврдњу Инфанте је навео да је од промене власти средином 2012. године отворено 150 предмета у вези са корупцијом против људи из државних институција и ван њих.

Међу тим људима су, додао је Инфанте, и осумњичени из Српске напредне странке, Демократске странке и Социјалистичке партије.

Резултати истраживања спроведеног у децембру показали су да је три пута повећан број оних који виде помаке у борби против корупције.

Истраживање представљено у Медија центру показало је да 41 одсто испитаника сматра да ће се ниво корупције смањити у 2013. години, као и да је драстично порасла подршка јавности Влади Србије у борби против корупције.

Као значајан податак Инфанте је навео то што је преполовљен број оних који су у истраживању признали да су дали мито.

"Злочин се не исплати. Одличан знак јесте и то што је више грађана навело да неће платити мито и да ће пријавити корупцију. Грађани хоће и да кривци за корупцију буду оштро кажњени", рекао је представник УН.

Инфанте је додао да пословни људи хоће да знају да борба против корупције није привремена како би били сигурни у своје пословање и инвестиције.

Број коментара 89

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 05. октобар 2024.
13° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи