Смањење броја умрлих од грипа умирило свет

Иако је број потврђених случајева оболелих од новог грипа типа А Х1Н1 у свету повећан са 367 на 615, Мексико је после анализе узорака умрлих у последњих неколико дана, умањио процену смртних случајева са 176 на 101. Почела израда вакцине против вируса. Нови грип није тако убитачан као што се у први мах чинило, оценили центри за контролу и превенцију болести САД.

Светска здравствена организација саопштила је да је сe број оболелих повећао са 367 на 615, од којих је 17 смртних случајева, али да још нема разлога да се степен узбуне подигне на највиши шести степен.

У 15 земаља лабораторијски је потврђена зараженост од те болести која се најпре појавила у Мексику.

После анализе узорака умрлих у последњих неколико дана, умањена је процена смртних случајева са 176 на 101, потврдиле су власти у Мексику.

Министар  здравља Мексика Хосе Анхел Кордова је рекао да су лабораторијске анализе узорака узетих од појединих умрлих у последње време у Мексику од прејаке грознице, дале негативан налаз на постојање новог вируса грипа.

Тестови су потврдили да је од новог грипа умрло 16 људи, а за 85 умрлих анализа je још у току. Биланс заражених вирусом новог грипа повећан је у Мексику на 443.

Кордова је рекао да од раније процене о броју подлеглих новом вирусу треба одбити 59 случајева и да се ради о људима који су преминули услед других разлога, што су потврдиле експертске анализе.

Мексико у овом тренутку изражава наду да можда ставља под контролу избијање новог грипа који је првобитно запретио да ће попримити размере пандемије.

У Америци до сада има 143 потврђена случаја. Центри за контролу и превенцију болести САД-а  навели су да нови грип није тако убитачан као што се у први мах чинило. У циљу превенције америчке власти одлучиле су да затворе школе у 18 држава.

У Америци, један од чланова делегације која је припремала недавну посету председника Барака Обаме Мексику има симптоме грипа, па је тестиран заједно са члановима своје породице.

Бела Кућа каже да тај службеник није био у близини председника. Амерички центар за контролу заразе почео је анализу зашто вирус у неким земљама односи много више живота него на другим местима.

У Канади је регистровано 56 случајева новог грипа, у Шпанији 13, у Великој Британији 15. У Немачкој има шест потврђених случајева, међу којима је и једна медицинска сестра која није боравила у Мексику, што је први случај ширења вируса међу људима у Немачкој. На Новом Зеланду забележено је четири случаја.

У Израелу су се заразиле три, а у Француској и Костарики по две особе.

У Аустрији, Холандији, Швајцарској, Јужној Кореји, Хонгконгу, Италији и Данској забележен је по један случај.

Припреме за израду вакцине

Светска здравствена организација саопштила је да неколико лабораторија у свету развија вакцину против инфлуенце А, односно вируса Х1-Н1, али би процес припреме вакцине, како наводе амерички научници, могао да потраје месецима.

Научници прво убризгавају активни вирус у оплођена кокошија јаја и затим чекају.

Амерички Центри за контролу и превенцију болести већ су издвојили вирус и направили такозвану културу, односно сој вируса који представља први корак ка прављењу вакцине.

"Вакцине морају да се тестирају на животињама како би се осигурало да су безбедне за људе. Такође треба осигурати да је реч о неактивном вирусу, који не може да изазове болест, рекао је Ед Моцарски, главни научник у Медимјуну, компанији која производи вакцине.

Баланс између брзине прављења вакцине и могућих нус појава је веома осетљив, навео је Глас Америке, подсетивши на велики програм вакцинације против епидемије свињског грипа 1976. године, када је 30 особа умрло од неуролошких поремећаја, за које се веровало да су били повезани са вакцином.

"Уколико би се вирус стварно брзо ширио међу популацијом, мислим да би могући спасени животи надвладали ризик од појаве појединих, можда само пролазних реакција, као што је неколико дана бола или грознице", сматра доктор Вилбур Чен, који је руководио тестирањем вакцине против птичјег грипа на Универзитету државе Мериленд.

Доктор Чен је један од научника који прате преношење животињских вируса грипа на људе.

Вирус грипа променљив

Стручњаци сматрају да би број случајева новог грипа могао да почне да се смањује, али наглашавају да би тај вирус могао поново да се појави касније.

Научници стога треба да одлуче да ли је опасност довољно велика како би се нови вирус уврстио у општу вакцину против грипа ове јесени.

"Годишња вакцина против инфлуенце обично садржи три вирусне компоненте. Реч је о вирусима за које сматрамо да ће бити активни наредне године и већ смо их издвојили, наглашава Чен.

Научници, ипак, истичу да ниједна одлука није у потпуности исправна, зато што је вирус грипа променљив.

"Једино можемо да рачунамо на то да је инфлуенца непредвидива, сматра доктор Роберт Белш, који руководи Одељењем за развој вакцина на Медицинском факултету Универзитета у Сент Луису.

Светска здравствена организација за сада саветује све земље да активирају планове за борбу против пандемије.

Израелци и Арапи заједнички против мексичког грипа

Представници Израела, Јордана, Египта и Палестинске управе састали су се у Јерусалиму да ускладе мере у борби против мексичког грипа у региону.

Израелско Министарство спољних послова понудило је услуге лабораторије у болници Тел Хашомер крај Тел Авива Палестинцима, Египћанима и Јорданцима, ако се код њих појави та болест.

Договорен је и стални контакт и размена информација ради спречавања ширења обољења.

Израел тренутно има лекова који значајно смањују компликације болести, за око 17 процената становништва, а препоручује је се да залиха лекова буде довољне за 25 одсто житеља.

Због тога је Министарство здравља добило додатни новац да повећа залихе. У међувремену су одложена путовања израелских делегација у Мексико.

Од мексичких васти је затражено и да суспендују слање туриста и делегација у Израел.

Лекари су размештени на свим граничним прелазима да прегледају људе који су били у Мексику пре него што уђу у Израел.

Број коментара 10

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 25. новембар 2024.
9° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње