25. 01. 2022.
18:18
У Крагујевцу ради Постковид саветовалиште за ментално здравље
Готово три месеца у Крагујевцу ради Постковид саветовалиште за ментално здравље, прво таквог типа у Србији, за пацијенте који после прележаног коронавируса имају било какву врсту психичких сметњи.
Докторка Сузана Перовић, неуропсихијатар и шеф Саветовалишта за ментално здравље Дома здравља Крагујевац, рекла је за Радио Београд да се потреба за подршком менталном здрављу пацијената који су се изборили са вирусом појавила када је уочено да се велики проценат њих жали на анксиозност, депресију, али и поремећај сна.
"Одлучили смо да једном недељно, средом, у нашем Саветовалишту примамо постковид пацијенте. Од почетка са њима, зависно од проблема које дијагностикујемо, раде психијатри, психолози и социјални радници. Сваки пацијент добија подршку и фармакотерапију у складу са његовим проблемима, нема универзалног рецепта" , рекла је докторка Перовић.
После три месеца рада саветовалишта у Крагујевцу уочене су неке тенденције. За помоћ се углавном јављају пацијенти средњих година, а чак три четвртине њих су жене.
У жељи да допру и до оних који се нису обратили саветовалишту, у Дому здравља Крагујевац израђен је упитник који помаже лекарима опште праксе да препознају пацијенте који имају психичке проблеме.
Докторка Перовић очекује да ће саветовалишта за постковид пацијенте бити неопходна годинама по окончању пандемије.
25. 01. 2022.
18:09
Србија је једна од 22 земље које учествују у студији која би, између осталог, требало да одговори на питање колико су вакцине ефикасне.
Председница Стручног комитета за имунизацију, проф. др Љиљана Марковић Денић, каже да проверавају не само антитела, већ и ћелијски имунитет код вакцинисаних пацијената.
"Институт за имунологију то прати на мањем узорку јер су то компликоване процедуре, које се не раде рутински", појашњава докторка и напомиње да је реч о скупој методи која се ни у свету не ради рутински.
Истиче да први резултати који стижу из иностранства показују да бустер доза штити у великом проценту.
25. 01. 2022.
15:18
На респиратору је 131 пацијент
Према последњем пресеку, у Србији је коронавирус регистрован код још 19.901 особе, а тестирана су 39.282 узорка.
Борбу са ковидом изгубиле су још 34 особе. Од почетка епидемије у Србији је од последица заразе преминуло 13.340 људи.
На болничком лечењу је 3.114 особа, а на респиратору је 131 пацијент.
25. 01. 2022.
15:13
Највише новозаражених од почетка пандемије
У последња 24 сата у Србији је потврђен 19.901 случај заразе коронавирусом, што је највише у једном дану од почетка пандемије.
До сада највише новооболелих било је 18. јануара – 18.006.
Редови испред ковид амбуланти широм Србије се не смањују, већ данима региструје се петоцифрени број заражених. Тренутно је доминантан омикрон, који се брзо шири, али и опоравак је бржи, указују стручњаци. Врх таласа очекује се средином фебруара.
Притисак се са амбуланти прелива и на болнице, па се повећао и број хоспитализованих.
Да са растом броја заражених расте и број заражене деце, уочавају педијатри у ковид амбулантама и дечјим болницама.
Др Снежана Рсовац, пулмолог из Дечје клинике у Тиршовој, рекла је за РТС да се омикрон брзо шири, али даје слику умерено благу, ретко када тешку код деце и пролази за пет до седам дана.
Објашњава да се код деце предшколског узраста и одојчади јавља температура, грозница и симптоми горњег респираторног система – нос, ждрело, трахитиси, главобоље, конјунктивитиси, а доњи дисајни путеви – бронхитиси, бронхиолитиси, пнеумоније – ређе су заступљени.
Код мање деце пре ће бити када се "спусти" – када захвати доње респираторне путеве – слика кашља и отежаног дисања.
"Код школске деце све ово, ретко кад се јављају пнеумоније, у овом тренутку нема пораста хоспитализације због тежих респираторних симптома", рекла је др Рсовац.
Коментари