Без скупштинске расправе током кампање

Док траје председничка кампања, неће бити скупштинских заседања – тако је одлучила председница парламента Маја Гојковић. Који закони остају у процедури и шта се добија одлагањем расправе?

У наредних месец дана скупштинска сала ће бити празна. Крај председничких избора, осим посланика чекају и закони у процедури, њих око стотину.

"Већином су то међународни споразуми и уговори чија се ратификација очекује. Када говоримо о конкретним законима, изменама и допунама, ту су били активнији народни посланици углавном опозициони, тако да њихови закони такође сада стоје у процедури", каже Јована Ђурбабић из "Отвореног парламента".

Без потврде, тако, остаје и оставка Саше Јанковића на место заштитника грађана. Посматраче, међутим, највише брине одлагање расправе о извештајима независних контролних тела, који се очекују овог месеца и одлагање одабира чланова Одбора Агенције за борбу против корупције.

"Одбор Агенције треба да има девет чланова, они сада имају шест, а да би одлучивали потребна је већина, значи пет чланова. Али и од ових шест, ускоро за четири члана истичу мандати. Хипотетички, може да се деси да Агенција неће бити у могућности у току предизборне кампање да одлучује, да доноси неке одлуке", наглашава Ђурбабићева.

Одлука да скупштинске расправе не буде за време кампање је легална – поручују из Цесида. Али нису потпуно сагласни са образложењем.

"Иде у прилог томе да би се парламент претворио у платформу за опозиционе странке, али објективно говорећи, у самом парламенту је далеко већи број посланика из владајућих странака и некако би било природно да парламент, чак и у време изборне кампање, постане једно место где би се сучелили различити политички ставови, све у неком добром парламентарном духу", истиче Бојан Клачар из Цесида.

Иако и у Цесиду свесни да би се, док траје председничка кампања, у парламенту најмање говорило о дневном реду, тврде: има механизама да се то спречи.

"Пословник је битно рестриктивнији него што је био у прошлости и сасвим сигурно да постоји одређен начин да се непотребни говори или поруке на одређени начин санкционишу", наводи Клачар.

Одлука Маје Гојковић није преседан. Скупштина није радила током првог и другог круга пропалих председничких избора 2002. године, као ни 2003. године. Када смо последњи пут бирали председника Републике, тадашња председница парламента Славица Ђукић Дејановић одложила је заседања, осим у хитним случајевима, како би се избегло да се скупштинска сала користи у предизборне сврхе.

субота, 30. новембар 2024.
6° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње