Странке у кампањи још три дана
Странке које су се пријавиле за учешће на предстојећим парламентарним изборима имају на располагању још три дана за изборну кампању, будући да у четвртак, 21. априла, у поноћ почиње предизборна тишина.
Предизборна тишина трајаће до затварања бирачких места, у недељу 24. априла у 20 часова, а током та три дана учесници у изборној кампањи не могу путем медија слати политичке поруке и објављивати своје програме.
Током тог периода забрањени су изборна пропаганда преко средстава јавног информисања, одржавање јавних скупова и објављивање процена изборних резултата, слање порука бирачима и постављање пропагандног материјала странака на удаљености мањој од 50 метара од бирачког места.
На предстојећим парламентарним изборима ће се надметати 20 листа, на којима је укупно 3.270 кандидата.
Према Роковнику за вршење изборних радњи, утврђивање резултата гласања на бирачком месту и достављање изборног материјала Републичкој изборној комисији (РИК) предвиђено је најкасније у понедељак, 25. априла у 14 сати, док је рок да РИК утврди резултате гласања и објави их у "Службеном гласнику" најкасније до 28. априла у 20 сати.
Додела мандата новим посланицима је предвиђена у року од 10 дана од дана објављивања укупних резултата избора.
Закон каже да је Скупштина Србије конституисана потврђивањем мандата две трећине посланика, а да се на првој седници, поред потврђивања мандата, још бирају председник и потпредседници и да се именује генерални секретар.
Устав предвиђа да прву седницу заказује председник из претходног сазива, тако да се одржи најкасније 30 дана од дана проглашења коначних резултата избора.
Након тога следи процес формирања Владе, коју бира Народна скупштина на предлог кандидата за председника Владе.
Влада је изабрана већином гласова од укупног броја народних посланика.
Највиши правни акт земље предвиђа распуштање Скупштине Србије ако у року од 90 дана од дана конституисања не изабере Владу.
Народна скупштина има 250 посланика, који се бирају на четири године. За предстојеће изборе биће штампано 6.771.497 гласачких листића. Гласачки листићи за парламентарне изборе биће лед сиве боје, а контролни листић за проверу исправности гласачке кутије прљаво розе.
Гласачки листић садржи редни број који се ставља испред назива изборне листе, називе изборних листа према редоследу утврђеном на збирној листи, са личним именом првог кандидата са листе и напомену да се гласа само за једну изборну листу, заокруживањем редног броја испред назива те листе.
Грађани се изјашњавају тајним гласањем, а у току одржавања избора могу гласати само једанпут.
Грађани ће право гласа моћи да искроисте на укупно 8.378 бирачких места, од којих ће 29 бити унутар завода за извршење заводских санкција, а 38 у иностранству.
Држављани Србије који живе у Великој Британији, Канади и САД на гласање на предстојећим парламентарним изборима изаћи ће у суботу, 23. априла, од 7 до 20 часова по локалном времену.
Гласање у Аустрији, Белгији, БиХ, Италији, Јужноафричкој Републици, Македонији, Румунији, Русији, Немачкој, Словачкој и Словенији биће обављено 24. априла од 7 до 20 сати по локалном времену.
То ће важити и за гласаче у Турској, Уједињеним Арапским Емиратима, Француској, Холандији, Хрватској, Црној Гори, Чешкој и Швајцарској.
Резултати гласања на бирачким местима у иностранству не смеју се јавно саопштавати нити истицати на бирачком месту пре завршетка гласања у Србији.
Коментари