Читај ми!

Најављена жалба на пресуду Ђорђевићу

Тужилаштво Хашког трибунала најавило жалбу на првостепену пресуду да бивши помоћник министра унутрашњих послова Властимир Ђорђевић буде осуђен на 27 година затвора, и затражило доживотну затворску казну због злочина на Косову 1999. године.

Жалбом на првостепену пресуду, тужилаштво Хашког суда тражи да се пензионисаном генералу МУП-а Србије Властимиру Ђорђевићу казна повећа са 27 година затвора на доживотни затвор, због злочина над Албанцима на Косову 1999. године.

У објављеној најави жалбе, коју је потписао главни тужилац Серж Брамерц, тужилаштво оцењује да је првостепена казна коју је, крајем фебруара, Трибунал изрекао Ђорђевићу "очигледно непримерена злочинима за које је Ђорђевић осуђен и улози коју је он одиграо у њиховом почињењу".

Тужилаштво се жалило и на одлуку првостепеног већа да Ђорђевића не прогласи кривим за сексуално насиље над албанским женама као облик прогона.

Трибунал је 23. фебруара генерала Ђорђевића (62) првостепеном пресудом прогласио кривим по свим тачкама оптужнице, за присилно премештање, депортације, убиства и прогон Албанаца са Косова у првих шест месеци 1999. године, када је био начелник Ресора јавне безбедности МУП-а Србије и помоћник министра унутрашњих послова.

Та кривична дела квалификована су као злочини против човечности и кршење закона и обичаја рата.

Пресудом је утврђено да је генерал Ђорђевић одговоран за протеривање стотина хиљада косовских Албанаца, као и за убиство и премештање тела најмање 724 албанска цивила у масовне гробнице у Батајници, Петровом Селу код Кладова и код језера Перућац, у околини Бајине Баште.

Циљ промена етничке структуре на Косову

Прикривање лешева као доказа злочина наредио је тадашњи председник СРЈ Слободан Милошевић, пресудио је Трибунал.

Ти злочини, по пресуди, почињени су у оквиру удруженог злочиначког подухвата чији је циљ било трајно и насилно уклањање албанског становништва са Косова, ради промене етничке равнотеже и обезбеђивања трајне српске контроле у покрајини.

Судија Кевин Паркер је, образлажући пресуду, као неке од учесника тог подухвата навео Милошевића, потпредседника савезне владе Николу Шаиновића, министра полиције Србије Влајка Стојиљковића и самог Ђорђевића.

Генерал Ђорђевић, по пресуди, имао је ефективну контролу над полицијским снагама на Косову и знао је за њихова злодела.

Суђење Ђорђевићу почело је у Хагу 27. јануара 2009, а тужиоци су извођење доказа завршили у октобру те године. Завршне речи оптужбе и одбране одржане су у јулу 2010. године.

Генерал Ђорђевић је, после вишегодишњег скривања, ухапшен 17. јуна 2007. у Будви, после чега су га власти Црне Горе изручиле Трибуналу.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 02. октобар 2024.
19° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи