Читај ми!

Вукчевић: Убиство браће Битићи наређено из Београда

Наређење за убиство браће Битићи потекло из Београда, односно од покојног министра унутрашњих послова Влајка Стоиљковића, каже тужилац за ратне злочине Владимир Вукчевић.

Тужилац за ратне злочине Србије Владимир Вукчевић рекао је да је, према сазнањима Тужилаштва, наређење за убиство браће Битићи, америчких држављана, потекло из Београда, односно од покојног министра унутрашњих послова Влајка Стоиљковића.

Вукчевић је у интервјуу за недељник НИН рекао да се сумња да је наређење потом пренето преко полицијског генерала Властимира Ђорђевића до кампа у које су браћа Битићи и убијена у јулу 1999. године.

Тужилац је навео и да је у кампу, иако је тврдио супротно, у којем су заробљеници убијени био и тадашњи заменик команданта за обуку специјалних јединица полиције Горан Радосављевић Гури.

"Гури је у фази предистражног поступка, што значи да су наша интересовања за њега као евентуалног актера тог догађа и даље актуелна. Ми радимо на бази доказа и немамо ниједан једини доказ да је Радосављевић на било који начин учествовао у убиству браће Битићи", рекао је Вукчевић.

Према његовим речима, у целом случају влада закон ћутања јер су у њему учествовали полицајци који су се борили широм бивше Југославије.

Истакао је да је у почетку на челу службе за откривање ратних злочина био Слободан Борисављевић, бивши шеф кабинета Властимира Ђорђевића, а потом и Гвозден Гагић, који је био члан Главног штаба МУП-а за Косово.

"Па можете да замислите како сам могао да радим са шефом кабинета Ђорђевића, који је, према нашим сазнањима, издао наредбу за убиство", рекао је Вукчевић.

Према његовим речима, на суђењу полицајцима који су били оптужени да су три брата Битићи  спроводили од затвора до полицијског кампа у ком су убијени, све време су били Радосављевић и бивши полицијски званичник Обрад Стевановић.

"И баш ме интересује која је њихова мотивација да сваког сведока све време прате шта говори", рекао је тужилац.

Додао је да је Ђорђевић, осуђен у Хашком трибуналу, одбио да говори о случају Битићи, који оптерећује америчко-српске односе.

Влајко Стоиљковић убио се на степеништу парламента СРЈ 2002. године, непосредно после усвајања Закона о сарадњи са Хашким трибуналом, којим је омогућено изручење домаћих држављана.

Браћа Битићи, амерички држављани албанског порекла, током рата на Косову борили су се у Ослободилачкој војсци Косова. Након хапшења и издржане казне због илегалног преласка границе, они су из затвора у Прокупљу одведени у Наставни центар МУП-а у Петрову Селу и убијени.

До сада је одржано само суђење полицајцима који су их спровели до полицијског кампа, али су они ослобођени оптужби да су браћу Битићи лишили права на правично суђење.

Број коментара 6

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 19. август 2024.
32° C

Коментари

Dobar tekst, ali..
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Zelja za lepotom
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Bravo
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Miss
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Treba li zabraniti lepotu?
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару