Читај ми!

Цене злата обарају рекорде, алуминијума је све мање – због чега је светско тржиште метала нестабилно

Светско тржиште метала ценовно је нестабилно, а најaвљују се и поремећаји у снабдевању. Ове године злато је забележило рекордну цену која премашује 2.600 долара за унцу. И после краткотрајног пада поново је на том нивоу. Анализе упозоравају да већ прети несташица алуминијума и да је права помама за заборављеним металом антимоном, чија се цена увећала два пута ове године.

Потражња за златом не јењава – само је током ове године цена тог метала увећана за 30 одсто. Бојан Станић из Привредне коморе Србије рекао је за РТС да је злато сигурна лука за улагање и да га купује ко год има новца – и грађани и компаније, али и државе, како би повећале девизне резерве.

"Имате релативно позитивне макроекономске показатеље, 3 до 3,2 одсто на годишњем нивоу је добар показатељ. Међутим, као да привреда и тржиште не верују довољно тим показатељима, односно сумњају да ће они бити одрживи. Из тог разлога се иде у куповину злата како би се сачувао тај потенцијал и капитал и из тог разлога цена иде навише", рекао је Станић.

Додао је да је раније било ситуација да цена нагло порасте, а онда почне да пада, али да сада делује да ће се одржавати на тренутном нивоу.

Шта је довело до несташице алуминијума

Говорећи о несташици алуминијума, Бојан Станић је навео да до поремећаја обично долази када настане неки проблем у земљама које су велики произвођачи.

"Русија и њихова компанија 'Русал' одлучила је да смањи производњу због волатилне међународне тражње за алуминијумом, а са друге стране, због високих трошкова производње алуминијума, због других ресурса који су поскупели у периоду за нама. Из тог разлога, пошто је у питању један базни индустријски метал који се користи, не само у базној индустрији него и у прерађивачкој индустрији, наравно, постоји бојазан на тржишту да ће доћи до одређених проблема у снабдевању и са тим долази до раста цене за алуминијум, као што смо рекли, основног индустријског метала", истакао је Станић.

Због чега је антимон поново актуелан

Велика је потражња и за антимоном, помало заборављеним металом. Његова цена је удвостручена, а анализе показују да ће расти. Станић је објаснио да је реч о металу који се користи у војној и наменској индустрији, као и за производњу униформи, шатора и мобилних објеката за војску.

"Велики произвођач и извозник тог метала је Кина. И она је управо одлучила да смањи извоз тог метала и долази наравно до повећања тражње јер многе земље у Европи и свету се све више и више оријентишу на попуњавање војних капацитета за јачање војних буџета и долази до тог проблема", навео је Станић.

Европска унија зависна од увоза многих индустријских метала

Ресурсна утакмица између САД и Кине највише утиче на државе чланице Европске уније. Станић истиче да је проблем што Европа упада у спиралу протекционизма која прети да се интензивира са новом администрацијом у Вашингтону.

"Присетите се 2019. године када је био онај трговински рат, почетак трговинског рата између Кине и САД да су управо тема били основни индустријски метали. Европа је, наравно, зависна од увоза многих тих индустријских метала, са друге стране она губи конкурентност због енергената, због једноставно заостајања у технолошком смислу и посебно када говоримо о овим индустријским металима, пошто је то основа сваке индустрије, једноставно додатно оптерећује конкурентност производње у Европи имајући у виду да она постепено губи тржиште, не само међународно, него и унутрашње", истакао је Станић.

Додао је да се, из тог разлога, "Европа налази у једном проблему", али, са друге стране, верује да ће преовладати економска рационалност и да неће доћи до таквог протекционизма и до такве фрагментације светске привреде као што указују неки песимистични сценарији.

Говорећи о Србији, Бојан Станић је навео да највише увозимо енергенте, али и напоменуо да је потпуно извршена диверзификација снабдевања нафтом, пошто се увози из Азербејџана, Казахстана и Ирака, али да је и даље врло висока зависност од увоза природног гаса из Русије.

Напоменуо је да, што се тиче метала, њих имамо за сопствене потребе, али и за извоз.

Разговор са Бојаном Станићем у целости погледајте у видео-снимку на почетку текста.

недеља, 05. јануар 2025.
-2° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње