Читај ми!

Отвара се прва тајванска фабрика чипова у Европи

Тајвански гигант електронске индустрије "ТСМЦ", највећи произвођач чипова на свету, почеће са изградњом фабрике полупроводника вредне преко десет милијарди евра у Немачкој до краја ове године.

Тајвански гигант из области производње полупроводника и једина компанија у свету која прави најнапредније логичке чипове промера од само шест до три нанометра, "ТСМЦ" објавио је да ће до краја године почети изградњу своје прве фабрике у Европи.

Реч је о постројењу у граду Дрездену у Немачкој, које ће коштати око 10,8 милијарди долара и производити савремене чипове за потребе аутомобилске и других индустрија.

Делегација "ТСМЦ" на челу са генералним директором посетиће Немачку 20. августа не би ли финализирала договор о фабрици у којој ће десетопроцентни власнички удео имати и три немачке компаније, и у којој би масовна производња требало би да отпочне крајем 2027. 

Верни себи и Вашингтону?

И док су америчке компаније попут "Интела" и "Волфспида" одложиле сосптвене планове о изградњи фабрика чипова у Немачкој због инфлације и неповољне пословне атмосфере у највећој европској економији, тајвански див наставља да верно спроводи свој програм улагања у иностранство, који је донео под притиском влада у Вашингтону и Тајпеју (Источноазијски произвођачи чипова у раљама америчке геополитике).

Наиме, "ТСМЦ" планира и већ гради по две нове фабрике у САД и Јапану и, као што је обећао, сада полаже темеље и за постројење у Немачкој. 

Он је тиме прекинуо своју вишедеценијску праксу да због јефтине радне снаге, високог нивоа обуке и стручности, те изузетне радне етике запослених кинеског порекла производњу чипова врши искључиво у кинеској културној сфери (на самом Тајвану и у мањој мери матици Кини).

Са том пословном политиком и традицијом је раскинуо јер је влада у Вашингтону, због забринутости да би услед огромне концентрације производње савремених чипова на Тајвану у случају војне интервенције Пекинга на том острву могло доћи до прекида у снабдевању и фаталне несташице чипова која би паралисала многе гране индустрије на Западу, формулисала план којим би био створен нови децентрализовани ланац снабдевања чиповима који би САД и њене најближе војнополитичке савезнике заштитио од таквог искушења.

САД су, дакле, од владе у Тајпеју и самог "ТСМЦ-а" снажо захтевале да допринесу учвршћивању економске безбедности Запада и његових савезника тако што ће, уз одговарајуће субвенције земаља домаћина, уложити новац и знање у изградњу нових фабрика у САД, Јапану и Немачкој.

Парадоксално, међутим, фабрике "ТСМЦ" у иностранству умањују стратешки значај самог Тајвана за САД, али и читави свет.

Односно, Вашингтон и његови савезници, мада и даље заинтересовани за одбрану Тајвана од евентуалне војне интервенције матице у геополитичком смислу, више немају снажни економски подстицај да се непосредно заузму за његову заштиту, јер су знање, технологије и кадрови које је "ТСМЦ“ деценијама љубоморно чувао на Тајвану сада већ распршени широм војнополитичког блока које предводе САД.

петак, 22. новембар 2024.
6° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње