Читај ми!

Цене јаја варирају, али падају већ пар месеци – манипулација или закон понуде и тражње

Александар Николић из Заједнице живинара Србије каже да је пад цена јаја континуиран и да је то искључиво последица закона понуде и тражње. Сања Челебићанин из истог удружења додаје да увоза конзумних јаја нема, али да ни извоз није много значајан, пошто се извози једино у земље Цефте.

Уколико већ нисте, последња је прилика да набавите јаја која ће красити вашу ускршњу трпезу. Цене варирају, у зависности од места и објекта где их купујете.

Александар Николић из Заједнице живинара Србије рекао је у Јутарњем програму да је већ пар месеци пад цена континуиран.

"Овај период године, када је Ускрс јако близу и везан за првомајске празнике, очекивало се да ће народ везати одморе и отићи ван земље, што генерално утиче и на потрошњу јаја. Ако анализирамо и претходни период, већ око Нове године се видело да је хиперпродукција већа што се тиче производње у односу на потрошњу, и ми већ пар месеци имамо континуиран пад цена", објашњава Николић.

Према његовим речима, у питању је сурови закон понуде и тражње.

"Људи мисле да то неко може да изманипулише, да сам одређује, али искључиво је то закон понуде и тражње. Уколико имате вишкове у својим магазинима, логично је да долази до појефтињења. Јаја су специфична, рок трајања је неких 28 дана и ви немате могућност да их лагерујете не знам колико. Него једноставно сте принуђени у таквим ситуацијама да утичете на смањење цена", додаје Николић.

Истиче да се на пијацама то најбрже осети, као и скок цена, зато што су у питању мали потрошачи, док у трговинским ланцима треба неко време да се организује поскупљење, тј. појефтињење.

Нижа цена у трговинским ланцима може да буде и мамац за потрошаче да поред јаја, обаве и неку већу куповину.

"Ове године нису морали превише да се муче, зато што је цена јаја таква, али невероватно како они успеју и у тренуцима кад не постоје велике залихе да организују акције које су испод продајних цена, велепродајних цена, а то је сигурно тај разлог да привуку купце за остале намирнице", објашњава Николић.

"Велики потенцијал живинарства, наши произвођачи конкурентни"

Сматра да је се потенцијал живинарства у Србији знатно бољи него у земљама у региону.

"Верујем да су наши произвођачи доста конкурентни и неки циљ мој и виђење је да ми у летњом периоду само треба да добијемо извоз на грчко тржиште или хрватско тржиште, и да се неће појављивати неки велики вишкови, а да можемо да се бавимо извозом", наводи Николић.

"Увоза конзумних јаја нема, али ни извоз није много значајан"

Сања Челебићанин, такође из Заједнице живинара Србије, додаје да је Србија у живинарској производњи самодовољна и остварује вишкове које може да пласира на друга тржишта.

"Ми производимо знатно више него што је нама потребно. Увоза конзумних јаја нема, али ни извоз није много значајан. Једино извозимо у земље региона у Цефти. Промене нас чекају везано за усаглашавање и могућност изласка на тржиште Европске уније, циљ свима нама је да будемо одобрени за тржиште Европске уније, јер ћемо тако бити конкурентнији", закључује Сања Челебићанин.

петак, 22. новембар 2024.
5° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње