Све више производа из Србије на албанском тржишту
Спољнотрговинска размена између Србије и Албаније у првих девет месеци ове године износила је 230,9 милиона евра и била за 24 милиона већа него лане. Томе је свакако допринело континуирано представљање српске привреде на Међународном општем привредном сајму који се одржава у Тирани до 9. децембра. Колико је захтевно пласирати робу на страно тржиште?
На албанском тржишту из године у годину све је више производа из Србије. На полицама продавница трговинских ланаца у понуди су прехрамбени производи, хемија, средства за хигијену, разна пића и друга роба.
"Немам никаквих предрасуда, драго ми је да на овом сајму има пуно робе из Србије, чак и слаткиша", каже један грађанин Албаније.
"Не гледам одакле роба долази и где је произведена да ли у Албанији или Србији, када говоримо о храни, ако је укусна, купићу је", додаје други.
Да српски производи стигну до новог, пробирљивог и захтевног албанског тржишта, дистрибутерима је био изазов. У борби за наклоност купаца, где је конкуренција велика, поред цене и квалитета кажу важно је истицати и друге аспекте.
"Сви знају да је Абанија земља брендова, то значи да се на нашем тржишту више купују интернационални него локални производи. У нашој фирми, ми смо имали доста таквих случајева као што је 'Нутрино' који радимо од како смо почели у Албанији и тек сада је почео да има добре резултате, очекујемо да дуплирамо идуће године", каже Албан Ујкашеј, извршни директор "Нелт Албанија".
Позиционирати се на ново тржиште захтеван је посао, напомињу у компанији која је дуги низ година присутна у Албанији. За то им је поред квалитетне робе, требало стрпљња али и времена.
"Требало је доста времена да се пробијемо али, генерално, својим квалитетом и својим ангажовањем на терену успели смо да пласирамо велику количину црепова и да померимо финансијски обрт из године у годину навише", каже Милош Ђурић, менаџер Компаније "Младост".
Међународни општи привредни сајам најзначајнија је сајамска манифестација у Албанији. На националном штанду Србије, ове године представљају се 22 домаће компаније.
Коментари