Читај ми!

Брнабић: Србија отворена ка капиталу и са Истока и са Запада, то је у интересу грађана

Премијерка Ана Брнабић рекла је да се Србија у претходних 10 година у многоме променила и да је данас другачија земља. Говорећи на Блумберговој конференцији у Даблину истакла да се одлучила да, на позив Александра Вучића, директно из приватног, сектора уђе у Владу и помогне својој земљи.

Ана Брнабић у Даблину je рекла да је Србија пре 10 година била на ивици банкрота и у врло незавидној економској ситуацији. Наша земља се од тада, предвођена Александром Вучићем, у потпуности променила. Незапосленост је до тада била изнад 25 процената, незапосленост младих 51 одсто. Данас је незапосленост у Србији око девет одсто, имамо стабилне јавне финансије. У претходних неколико година смо светски лидери у привлачењу директивних страних инвестиција, према оценама Фајненшел тајмса", додала је премијерка.

Истакла је да је данас сектор информационих технологија најбрже растући сектор у нашој економији.

"Током 2021. свако друго ново радно место у Србији било је у области ИТ индустрије. Млади у основним школама од петог разреда уче програмирање, 2017. године смо донели ту храбру и важну одлуку. А од 2021. имали смо прву генерацију основаца која је завршиила рај део школовања са знањем из области програмирања. Сигурна сам да ћемо резултате те инвестиције видети у наредним годинама", 

Како је навела, специјализована ИТ одељења су сада изузетно популарна у средњим школама.

"Уложили смо више од 100 милиона евра у научну инфраструктуру и данас у Србији имамо четири научно технолошка парка. Стартап 'Геном' је први пут анализирао Србију пре четири године и ушли смо у најбољих десет светских екосистема у области ИТ индустрије и гејминга. Све ово говори да је Србији само била потребна Влада која ће имати слуха за образовање неопходно за 21. век”, рекла је Брнабићева.

Нагласила да се просечна плата у Србији "у буквалном смислу" дуплирала у претходних неколико година. То је, како каже премијерка, резултат стратешки паметне политике Србије.

“Било је неопходно да ухватимо корак са свим пропуштеним приликама и попуштеним годинама. Због тога желимо да будемо потпуно отворени за све инвеститоре. Наш партнер број један у инвестицијама је Немачка. У услугама то су Сједињене Америчке Државе, док су највећи ивозник из Србије кинеске компаније.То је резултат наше отворености ка свету како бисмо учинили што бољи посао за Србију. Истина је да је такав правац све компликованије одржати, јер се свет све више поларизује, али оно што је важно јесте да ми имамо своје принципе којих се држимо. Нама су потребне све инвестиције, из свих крајева света и трудићемо се да одржимо тај курс”, каже премијерка.

"Србија није неутрална по питању рата у Украјини"

Брнабићeва je истакла је у Даблину да Србија није неутрална по питању рата у Украјини и да је јасно осудила руску инвазију.

Одговарајући на питања на панелу Блумберг конференције, премијерка је напоменула да Русија крши међународно право и да смо подржали све резолуције УН које осуђују такво понашање.

"У том погледу смо 100 одсто ускладили своју политику са спољном и безбедносном политиком ЕУ", истакла је Брнабић и оценила да санкције нису решење, јер пре свега погађају обичан народ, што смо и ми осетили на својој кожи деведесетих година.

Са друге стране, како на нагласила, људи у Србији су љути што се исти принцип поштовања територијалног интегритета и суверенитета не примењује када је у питању Србија и статус Косова и Метохије. Управо у томе премијерка види двоструке стандарде Запада.

"Ми смо међу првима осудили референдуме о независности Доњецка и Луганска", подсетила је Брнабић окупљене и навела да живимо у дубоко подељеном свету, у којем морате бити у потпуности за или или против нечега.

Истиче да Београд од почетка сукоба у Украјини није достављао оружје ниједној зараћеној страни, те да се наоружање шаље само дозвољеним "енд јузерима", што ниједна од ових страна није тренутно.

Када су Косово и Метохија у питању, премијерка наглашава да Београд остаје посвећен дијалогу и постизању компромисног решења, пре свега због будућих генерација. Међутим, сматра да Приштина опструира преговоре.

"Прошло је 10 година од Бриселског споразума, Заједница српских општина је практично била једина обавеза албанске стране, а они ЗСО још нису формирали", нагласила је Брнабићева и указала на то да без ЗСО нема напретка у преговорима.

понедељак, 23. децембар 2024.
0° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње