Читај ми!

Може ли образовање да одговори захтевима тржишта, једна од тема на Копаоник бизнис форуму

На Копаонику се одржава 30. јубиларни Бизнис форум, а централна тема је тежња за одрживом економијом у неизвесним временима - Велики изазови за Србију и Западни Балкан. Светлана Кисић из организације Достигнућа младих у Србији каже за РТС да се о науци, образовању говори годинама на Бизнис форуму и да 70 одсто наших фирми не може да пронађе раднике са потребним знањима и вештинама.

Светлана Кисић из организације Достигнућа младих у Србији изјавила је гостујући у Дневнику РТС-а да у тренутку када технологија изузетно напредује са људским ресурсима нисмо довољно спремни да одговоримо тим захтевима. "Динамичне промене које доносе нове технологије захтевају нова знања и вештине", каже Кисићева.

Према њеним речима, формални образовни систем не успева довољном динамиком да прати промене и да одговори захтевима тржишта рада.

"Показало се по истраживањима да 70 одсто наших фирми не може да пронађу раднике са потребним знањима и вештинама. Зато се дешава да кад дипломци заврше факултет чекају дуго на посао и нису припремљени за прво радно место. Да би се помогло формалном образовању користе се неформални облици образовања - пројекти, радионице, такмичење, игре где они кроз један спонтани начин развијају способности", наводи Кисићева.

У развојању неформалног система образовања значајну улогу, каже, може имати пословни сектор.

"Ми смо на Форуму поставили тему како ефикасно развијати компетенције да покренемо пословну заједницу да се активније укључи у развијање неформалног образовања. Ми смо озбиљној ситуацији као земља. О науци, образовању, иновацијама се годинама говори на Бизнис форуму. На прошлом форуму скоро да није било панела на ком се није говорило о образовању као о критичном фактору развоја, јер је основни ресурс за развој људи. Ми смо у ситуацији да нам се због демографских негативних трендова смањује расположива радна снага и стари популација. То ствара нове трошкове и ако желимо да се развијамо морамо ићи на високо продуктивне гране и нове технологије", напомиње Кисићева.

Каже да су млади веома заинтересовани и зато је важно ићи на те облике где се спонтано укључују као кроз игру.

"Фантастичан пример је ученичка компанија. То је пример најбоље праксе и срећом постоји код нас. Реализује се тако што ученици имају пословну идеју, праве тимове, имају производ и праву услугу и кроз тај рад тимски, показало се кроз истраживање, они развијају самоувереност, критичко и аналитичко мишљење, тимски рад, креативност и постају свесни потенцијала", каже Кисићева.

петак, 15. новембар 2024.
3° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње