Читај ми!

Како индустрија може да "среже" трошкове за струју, гас и грејање

Србија за сада успева да годишње уштеди један одсто финалне потрошње енергије. Озбиљно и системско бављење енергетском ефикасношћу не значи уштеде само у домаћинствима и установама, већ мора да обухвати целокупну привреду. Професорка Машинског факултета у Нишу Мирјана Лаковић каже за РТС да је Србија у обавези да иде у корак са мерама ЕУ, а да ће у супротном цене производа расти и неће бити конкурентни на европском тржишту.

Професорка Машинског факултета у Нишу Мирјана Лаковић рекла је за РТС да је са првим Законом о ефикасном коришћењу енергије 2013. године, уведена обавеза да индустрија и други велики потрошачи штеде енергију од једног процента годишње.

"Сви велики потрошачи имају обавезу да на годишњем нивоу испоставе рачун ресорном министарству са мерама које су примењене у области енергетске ефикасности, као и са мерама које се планирају применити", објашњава Лаковићева.

Према њеним речима, привредницима је важно да се укаже како да користе обновљиве изворе енергије, као и да добију тачне информације од струке.

Које мере треба применити

Када је реч о мерама енергетске ефикасности које треба применити у производном процесу и у радним халама, Лаковићева наводи да се у индустрији може говорити о општим мерама.

"Опште мере су аутоматско управљање процесима, увођење исправних мерења, праћење потрошње и контрола процеса. Зграде морају бити изоловане. И одржавање прозорских површина чистим доприноси енергетској ефикасности", каже Лаковићева.

Објашњава да је енергетска ефикасност када је производ истог квалитета, а да се за његову производњу утроши мање енергије.

"Простора за унапређење енергетске ефикасности увек има, када говоримо о производним процесима који се мењају. За сада се законским решењима и чињеницом да поскупљују енергенти, и малим и средњим предузећима све се више намеће енергетска ефикасност као начин да буду рентабилни", објашњава Лаковићева.

"У обавези смо да пратимо токове ЕУ" 

Директиве Европске уније у тој области су оштре и ригорозне. Поједине компаније потпуно су самоодрживе: не само да имају на крововима соларне панеле, енергетски ефикасно и еколошки прихватљиво грејање, већ прерађују и кишницу у техничку воду која им је неопходна.

Гошћа Дневника каже да смо у обавези да идемо у корак са тим мерама.

"Долазићемо у ситуацију да ће нам, уколико не уведемо такве мере, цене производа расти и нећемо бити конкурентни на европском тржишту. Имамо вишеструке проблеме и у енергетици, а имаћемо и економске, уколико не будемо пратили токове", упозорава Лаковићева.

понедељак, 18. новембар 2024.
7° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње