Читај ми!

У "Белој књизи" инвеститори оцењују: поправљају се услови за пословање у Србији, али успорено

Страни улагачи у Србији 22. пут су скенирали услове пословања у Србији. Кажу у претходних годину дана било је напретка, али успореног. У Белој књизи навели су да је у тек седам области остварен значајан напредак, у 16 одсто одређени, а да у 22 сектора није било помака. Зато су за наредну годину дали 451 препоруку. Дали су и позитивне оцене - да је Србија упркос глобалној кризи за њих добро место за улагање. Од Брисела још једном порука да је предстојећа година кључна а проширење у врху приоритета ЕУ, са ознаком хитности.

Крвна слика српског пословног окружења нешто је лошија него у претходној анализи, 0,06 поена је нижа оцена страних инвеститора.

Њихова "Бела књига" препорука уједно је потврдила: енергетика и дигитализација, као области са највише напретка, носе раст. Похвале и за заштиту корисника фин. услуга и јавних набавки.

"Прошла година је била изазовна. Геополитичка криза је, нарочито у Европи, пореметила ланце снабдевања и утицала на инцестициони екосистем. Ипак, за нас инвеститоре Србија је одлично место за улагања. Прошле године успела је да привуче 4,5 милијарди евра вредних директних страних инвестиција, од чега је највише стигло из Европске уније", рекао је Мајкл Мишел, председник Савета страних инвеститора.

Баш због тога, уверен је шеф Делегације Европске уније, будућност Србије је у европској породици.

"Упркос неспорном успеху српске економије, и даље је потребан бржи раст. Како га постићи? То није ствар среће, већ препознавања и потребних правних реформи. Потребна је акција, политичка воља, визија, много рада, ресурса, јака приврженост реформама и на том путу Србија није сама. Управо због тога смо предложили пре годину дана План раста за Западни Балкан и оно што је некада био план, сада је реалност", рекао је Емануеле Жиофре, шеф Делегације ЕУ у Србији.

Спорије побољшање пословне климе

Реалност је и изборна година, шест месеци техничке владе, што је, каже премијер Србије, неминовно утицало на спорије побољшање пословне климе. Тврди да је спреман да почне од области без икаквог напретка по оцени улагача у Србији. Односе се на закон о узбуњивачима, парафискалне намете.

"Око парафискалних намета и трошкове се слажем. Мислим да морамо заједно са Министарством финансија много да радимо, јер то је ствар која може да буде решена, од оне три. Око закона о узбуњивачима слажем се да треба радити, само што ту некад долази до политичких злоупотреба, али јој треба посветити пажњу", каже премијер Милош Вучевић. 

Позитиван сигнал и за инвеститоре, премијер види у најновијем извештају Европске комисије.

Премијер Вучевић изјавио је да је Европска комисија ревидирала прогнозу раста БДП-а за Србију у 2024. и да у јесењем извештају предвиђа да ће раст достићи 3,9 одсто у овој години, док је у пролећној економској прогнози то било 3,5 одсто.

"Белу књигу" од 2003. објављује Савет страних инвеститора. Чини га 118 компанија, које су у Србији уложиле 45 милијарди евра и упослиле 116.000 људи.

петак, 27. децембар 2024.
1° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње