понедељак, 18.11.2024, 14:46 -> 16:08
Извор: РТС
Аутор: Наталија Видић
Забрањено депоновање отпада на Дубоком
Због утврђених неправилности у раду, решењем републичких инспектора заштите животне средине, забрањује се пријем, складиштење, поновно искоришћавање и одлагање било које врсте отпада у Регионалном центру за управљање отпадом Дубоко. Тамо се од 4. новембра не депонује смеће ни из једне општине, нити града оснивача Регионалног центра.
Затварање депоније, због загађења воде, ваздуха и земљишта је и био један од захтева активиста Удружења Да (не) дишемо Дубоко, који су, након мајског пожара, од августа блокирали депоновање смећа на њу из седам општина Златиборског и Моравичког округа и града Чачка, а од почетка новембра и из Ужица.
Бојан Миљковић, из Удружења Да (не) дишемо “Дубоко” каже да су главни захтеви да се депонија затвори и да се добије званично решење. “То нисмо добили - званично решење. Затим да се она рекултивише, да се реши јако битно питање процедних, отпадних вода; да се направи постројење које ће пречишћавати воде и да се даље процесуира, што се тиче одговорности запослених, ко је био одговоран за овакво вођење депоније”.
Очекују и да Скупштина града стави ван снаге план детаљне регулације - Регионална депонија Дубоко.
У међувремену, јавно комунално предузеће Биоктош склопило је уговор о транспорту отпада из Ужица на санитарну депонију у Лапову, а до добијања неопходних дозвола за формирање трансфер станице, као привремено решење, обезбедјена је локација на којој се врши претовар отпада из камиона Биоктоша у камионе јавног комуналног предузећа, Дубоко, које једино има дозволу за транспорт отпада.
“То ће бити трансфер станица само за смеће које се буде, односно отпад, пркупљао на територији града Ужица. Оно што је у међувремену урађено у Регионалном центру Дубоко, они су завршили јавну набавку за реконструцију лагуне, осим тога, РЦ Дубоко је у обавези да обезбеди мобилно постројење за пречишћавање депонијских вода да не би долазило до додатног загађења Турског потока”, наглашава др Јелена Раковић Радивојевић, градоначелница Ужица.
Надлежни органи раде на утврђивању одговорности у Регионалном центру за новонасталу ситуацију, додаје градоначелница, истичући и да је приоритет одржавање комуналног реда у граду где је 70 до 100 тона отпада дневно, а у грејној сезони и додатних 50 тона пепела месечно.
Коментари