Читај ми!

Да ли новац из сламарице преселити у банке

Банке у Србији стабилно послују и нема назнака да ће нека у стечај због новонастале финансијске нестабилности у свету, оцењује Агенција за осигурање депозита и санацију банака. Сигуран је, кажу, и новац грађана на штедним рачунима, јер, подсећају, држава гарантује за сваки улог до 50.000 евра.

То што је новац поскупео у целом свету, има и добру страну - банке поново плаћају камате на штедњу. А држава и даље гарантује сигурност за 50 хиљада евра по штедном рачуну. Ко има то, значи да би уз рачун у свакој од 20 банака имао гаранцију за милион евра штедње. Таквих је ипак мало - 80 одсто улога у нашим банкама не прелази 500 евра.

Владимир Васић, секретар Удружења банака Србије каже да је последњих десет година раст штедње велики, у динарима 400 одсто.

"Стопа у еврима је 35 одсто и стигли смо до преко 14 милијарди евра, што динара што евра. Мотив за штедњу је претходних година свакако био стабилан курс, ниска стопа инфлације и свакако поверење у економску ситуацију", рекао је Васић.

Тренутно је осигурано 14,3 милијарди евра - у то улази и штедња у динарима, а све више и у доларима, швајцарским францима, па и рубљама. Банке примењују различита правила за клијенте, па зато и Агенција за осигурање предлаже измену прописа - односно нови систем обрачуна висине премије осигурања коју плаћају.

"Систем који подразумева да све банке не плаћају исти проценат на суму депозита осигураних, него да он зависи од ризичности у пословању банака, тако да ризичније банке плаћају већи износ, мање ризичне мањи. На тај начин желимо да утичемо на понашање банака и на то да спречимо преузимање ризика", каже Хасан Ханић, председник Управног одбора АОДА.

Ризик се пре свега мери кроз кредитну политику, односно услове под којма се дају зајмови - јер ако се ублаже, могу донети повећање ненаплативих зајмова. 

"Што се тиче кредитне политике, она остаје. Само клијент који може да испуни услове, он и добије. Могу да кажем да је штедња веома добра инвестиција. Знате, најгоре је тренутно држати новац у сламарици, јер ви сад можете да имате три и по процентна поена на годишњем нивоу, а за разлику од других инвестиција, штедња је најликвиднија инвестиција, јер вам је новац у сваком моменту доступан", каже Мирјана Сучевић, директор за становништво "Прокредит банке".

Грађанима савет да се и што пре навикну на електронско банкарство, јер је ће експозитура бити још мање. Тренутно их је у Србији 60 на 100 хиљада становника, три пута више од европског просека.

понедељак, 18. новембар 2024.
6° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње