Читај ми!

Ерић: Година пуна опасности, добар домаћин се труди да сачува беле паре за црне дане

Професор Београдске банкарске академије Дејан Ерић рекао је за РТС да је аранжман са ММФ-ом добра вест. Ово је година препуна опасности и у таквим условима аранжман са ММФ-ом је додатни механизам сигурности да предупреди неке проблеме и шокове до којих може доћи у наредном периоду, навео је Ерић.

Инфлација – најпре због пандемије, а затим и трошкова због пораста цене енергената, већ две године оптерећује цео свет.

Време јефтиног новца је прошло – и сада улазимо у нову економску епоху. Србија се до сада добро држала, али затражен је и нови аранжман са ММФ-ом. 

Професор Београдске банкарске академије Дејан Ерић рекао је, гостујући у Дневнику РТС-а, да је аранжман са ММФ-ом добра вест, у кризној смо години, трећа је година суочавања са кризом, која је почела од 2020. године.

"Успели смо да испливамо, да преживимо сва искушења. Ово је година препуна опасности и у таквим условима аранжман са ММФ-ом је додатни механизам сигурности да предупреди неке проблеме и шокове до којих може доћи у наредном периоду", навео је Ерић.

Према његовим речима, макроекономска стабилност и стабилност генерално кључне су речи у нестабилним временима. Наводи да панику изазове нека дезинформација да ће можда пензионерима каснити пензије.

"Бескрајно је битно да имате и додатне механизме заштите, то је као кад је криза па се сваки добар домаћин у Србији труди да сачува неке паре, по народној: сачувај беле паре за црне дане", навео је Ерић.

Да ли је новац ММФ-а скуп

Време јефтиног новца је прошло. "Сада улазимо у друго време, расту каматне стопе. ЕЦБ повећава каматну стопу и у наредних пар месеци дешаваће се слична ситација", указује Ерић.

Импликација свега тога је раст каматних стопа и у нашим условима, многи дужници који имају кредите – потрошачке, стамбене – осећају последице тога кроз повећање месечних рата, напомиње Ерић.

Реафирмација долара

Говорећи о долару, Ерић каже да је систем федералних резерви много брже реаговао на збивања на финансијском тржишту од ЕЦБ-а, много раније су најавили повећање каматне стопе, јер су се суочили са инфлацијом, која дуго није виђена.

То је, како наводи, имало импликације – повећање тражње за инструментима у доларима, долар је добио улогу, никад није ни губио улогу коју је имао. Само долази до прерасподеле јер имате и друге велике играче на међународним финансијским тржиштима.

Будућност новца

Швеђани су најавили да 2035. године неће више бити готовине у оптицају.

Ерић каже да Шведска годинама има традицију велике употребе различитог облика електронског новца, било у кредитним картицама, било као е-банкинг.

Новац доживљава своју еволуцију. Подсећа да је новац стар 2.800 година, појавио се у грчкој држави Лидији, која више не постоји. Појавио се у форми кованих златних и сребрних новчића, у 6. или 7. веку пре нове ере.

У тој форми кованог новца постојао је до 12. или 13. века, када је Марко Поло донео папирни новац из Кине, који је почео у Европи да се штампа.

Истиче да смо сведоци да 50 година папирни новац није једини облик новца, имате и електронски новац, дигиталне форме новца.

Ерић каже да новац мења форму, био је у форми зеленог новца, и у форми криптовалута.

"Централне банке водећих земаља раде на развоју свог дигиталног новца и без дилеме новац ће се мењати како се мења друштво, не можемо замислити живот без интернета, друштвених мрежа, у склопу свих тих промена које се дешавају око нас мења се и новац", закључио је Ерић.

понедељак, 18. новембар 2024.
6° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње