Предах за пољопривреднике у плаћању кредита, може ли им се обити о главу као током короне

Како би помогла пољопривредницима да се изборе са свим проблемима које је донела суша и поскупљење семена, ђубрива и горива, Централна банка је наложила банкама и лизинг кућама да им омогуће репрограмирање дугова, односно, да шест до 12 месеци плаћају само камату на зајмове.

Тражили су пољопривредници да се због суше прогласи елементарна непогода. То нису добили, али јесу могућност предаха у плаћању обавеза према банкама. За многе је то једини начин да започну нову производњу.

"Већ од понедељка могу сви да оду у своју банку и да се распитају како, дакле све зависи од појединца, и његове банке односно уговора", каже Горан Ђаковић, помоћник министра пољопривреде.

Заинтересовани су ратари, али стрепе због искуства од пре две године када су уз репрограм у доба пандемије добили и већу камату.

"Ја сам се сложио да хоћу мораторијум на отплату кредита, тада је било на три месеца одлагање. Међутим, кад је дошла рата да се плати, ја сам платио рату плус додатак камата на одређени период за који нисам плаћао. Али у реду да је то било за та три месеца, међутим, мени до краја отплате кредита долази плус мораторијум и додатна рата за кредит. Тако да овај пут ја нећу смети, што се мене лично тиче, да ризикујем", рекао је пољопривредник Драшко Живковић из Малог Црнића.

У Народној банци кажу да ће сада пољопривредник бити заштићенији.

"Плаћаће камату само у периоду грејс периода, након тога ће му остати као што је пре репрограма, те у том смислу не би имао додатно оптерећење, али ће у укупном износу платити нешто већу камату него што би иначе платио. Уговорени услови у моменту репрограма не смеју бити неповољнији од услова које је дужник имао пре репрограма – било у погледу износа каматне стопе, било у погледу средства обезбеђења", појашњава Дарко Стаменковић, генерални директор Сектора за контролу пословања банака НБС.

Репрограм је намењен пољопривредницима у статусу физичких и правних лица, задругама, микро и средњим агропредузећима. Захтев се може однети лично повериоцу, електронским путем или поштом. Пољопривредници се за репрограм могу определити до 30. априла 2023. године.

Пословне банке и лизинг куће су дужне да репрограм одобре најкасније 30 дана од датума пријема захтева. Право на олакшице имају пољопривредници који у својим обавезама нису каснили више од 90 дана, односно чији кредити немају статус проблематичних.

уторак, 17. септембар 2024.
16° C

Коментари

Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Sažeto od Amazon produkcije
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Odlicna serija
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи