Папић Бранков произвођачима: Вратите се куповини домаћег семена

Десетогодишња стратегија пољопривреде и руралног развоја Србије која ће важити до 2034. године приведена је крају.  Подаци о животу и раду људи на селу као и о функционисању великих аграрних система су прикупљени. Пут до прехрамбеног суверенитета трасираће технолошке иновације и субвенције које подстичу инвестиције у фарме и засаде, каже за РТС професорка Татјана Папић Бранков.

Србија је самодовољна у производњи житарица, воћа, шећера, уља. Од увоза је независна и производња овчијег меса, док су све остале гране сточарства у великом паду - показују анализе на основу којих је рађена национална стратегија за трасирање пољопривредног и руралног развоја у наредној деценији.

"Треба подстицати инвестиције јер смо у технолошкој рецесији, значи модернизација фарми, набавка приплодних грла изградња система за наводњавање, форсирање увођења иновација и праћење зелене агенде. Али праћење зелене агенде без икаквог страха, јер ми имамо много мање грла по хектару у односу на Европу, значи да ми емитујемо много мање штетних емисија" каже професорка Татјана Папић Бранков и додаје да нам зелена агенда може донети корист поготово у бољој контроли пестицида.

Шта је горући проблем

Осим што увозимо трећину меса и млека, велики дефицит бележимо и због увоза соје, парадајза и других култура које можемо сами да произведемо. У горуће проблеме Папић Бранков сврстава и семенарску индустрију.

"Наши домаћи институти су у озбиљној кризи, поготово Институт за ратарство и повртарство из Новог Сада, који учествују са свега један одсто у атестираним семенима хибрида. Ми смо прошле године 62 милиона евра издвојили само за увоз семена кукуруза", истиче професорка Папић Бранков, ауторка стратегије пољопривредног и руралног развоја.

Она додаје да је разлог за то вероватно погрешан маркетинг, тешко ношење са конкуренцијом страних компанија, али да можда постоје одређене групације које свесно и намерно пласирају туђа семена на уштрб домаћих семена.

Савет произвођачима

Професорка Економског факултета у Новом Саду и председница Друштва аграрних економиста Србије саветује произвођаче да се врате куповини домаћих семена, поготово у контексту климатских промена, јер како истиче, наше семинарске куће могу да развију адаптабилније сорте и хибриде него стране.

Каже и то да тим који је радио на стратегији подржава идеју да се субвенције у ратарству вежу за радноинтензивне гране пољопривреде, то јест за једно условно грло стоке по хектару производње или за производњу воћа и поврћа.

четвртак, 26. децембар 2024.
2° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње