Читај ми!

Вучић: Од четвртка забрана извоза брашна, кукуруза, уља, најава смањења царина на увоз нафте

Председник Србије Александар Вучић изјавио је да ће од четвртка бити забрањен извоз пшенице, брашна, кукуруза, уља. Председник је најавио да ће држава донети одлуке које би осигурала снабдевеност горивом без већег скока цене. Каже да је припремљена одлука Владе о изузимању царина на увоз нафте из трећих држава, како би се осигурала пуна снабдевеност нашег тржишта.

Вучић је у емисји Фокус на Б92 истакао да ћемо за себе и за регион имати довољно, али да му све што се дешава у свету личи на смак света у економском смислу и тако разарајуће да за то нема лека.

Рекао је да Србија држи чврсто и курс динара, напомињући да Ројтерс вечерас пише да се ЕУ спрема за рецесију, а био је планиран раст.

"Ми се надамо расту од плус четири или пет али то није реално ако се све ово не заврши сутра, а неће", указао је Вучић.

Оценио је да се ствари брзо мењају, а да се сви понашају као да су у светом рату и не размишљају о својим интересима.

"Веома смирено и одговрно сам приступао кризи", указао је Вучић наводећи да Србија има 13 милијарди девизних резерви плус златне резерве, нема проблема са ликвидношћу банака, динар је стабвилан и у овим условима.

"Важно шта ће бити сутра"

На питање да ли може да се очекује договор Русије и Украјине, казао да би волео да дође до њега, да се томе нада, али да у то не верује.

"Не могу да иступам као политички аналитичар, јер сваку моју реч у различтим државама света тумачиће као да је мој закључак, а не анализа онога што се збива. Оно што очекујем несумњиво је наставак руске офанзиве, снажније у нарендим данима. Нажалост волео бих да могу да кажем да ће уследити смиривање тензија и ситуације", објаснио је он.

Вучић је казао да је важно сада да се анализира шта ће бити сутра.

С тим у вези казао је да је у последњих 24 сата дошло до страшних поремећаја који ће оставити велике последице и на Србију.

"Амерички председник Џозеф Бајден донео је одлуку да забрани увоз руског гаса, нафте и угља. Америка са тим може да се избори, посебно што су кренули у разговоре са Венецуелом, па ће и са Ираном. Иначе они користе свега 3 до 4 одсто руске нафте. Али и Велика Британија је донела одлуку о забрани увоза руске нафте, није за гас и угаљ, али се они тиме снабдевају из Норвешке. Оно што очекујемо, а тиче се нас, је одлука ЕУ", нагласио је он.

Вучић је указао да око те забране постоје различити ставови у ЕУ, и додао да му се чини да је немачки канцелар Олаф Шолц добро оценио са каквим мукама ће да се суоче у случају забране увоза гаса и нафте из Русије.

Подсетио је да 40 одсто потреба ЕУ покрива са гасом из Русије, а нафтом 30 процената.

"Не можете то лако да надокнадите ма колико добијали течног гаса из САД или ако би Катар повећао извоз. Већ су Бугарски и мађарски премијери рекли да не могу да пристану на забрану увоза енергената из Русије. Ако одлука буде да забране увоз свих енергената са територије Русије, онда смо и ми у проблему, јер немамо куда да их добијемо", указао је он.

Тражи се увоз из трећих земаља 

Рекао је да је због тога реаговано са НИС-ом, који тражи увоз из трећих земаља. С тим у вези, додао је, данас је припремљена одлука Владе о изузимању царина на увоз нафте из трећих држава, како би се осигурала пуна снабдевеност нашег тржишта. Вучић је навео да је данас цена евро дизела на пумпама 179 динара по литри, а сутра ће у велепродаји бити 193 динара.

"То значи да сви који продају дизел по цени од 179 динара губе новац. Губи НИС али он може то да издржи, али мале пумпе не могу, јер је то без марже чистих 14 динара губитка у овом тренутку", објаснио је он и додао да ће трговци нафтом имати маржу 6 динара.

Рекао је да ће бити донета одлука, пошто држава има право такозване индексације када дође до великих поремећаја на светском тржишту, о одрицању дела акцизе.

"Држава плаћа 20 одсто од укупне акцизе, држава се тога одриче, да би могла да стабилизује цене, да не идемо у инфлацију, да људи могу да се осећају сигурно", указао је он.

Тиме би, каже цена евродизела била 181 динара, што би било за само два динара већа него сада.

Такође се доноси одлука, најавио је, да за пољопривреднике држава субвенционише, да цена на НИС-овим пумпама за њих остане 179 динара, најмање наредних месец и по, а за све друге биће минимално повећање.

Он је казао да ће само за у овом месецу држава за ЕПС и Србијагас морати да издвоји 150 милиона евра. 

Вучић: Имамо најнижу цену струје, за сад без повећања

"Србија има најнижу цену струје, и у овом тренутку неће бити њеног повећања, али је не могуће да имамо убедљиво најнижу цену од земаља у региону", изјавио је,

"Не могу да се понасам као да сам у кампањи, не могу да лажем народ. Неће бити поскупљења у овом тренутку, али је немогуће да имамо убедљиво нижу цену од Северне Македоније, Албаније, Црне Горе...", рекао је Вучић.

Подсетио је да током зиме, осим Ивањице и чачнаских села, која су без струје остала због велике хаварије, и то само један дан, није било дана да није било струје у домаћинствима.

"Све време има струје, имамо најнижу цену, а она нам улази у цене свих производа. Струју држимо да буде најнижа", рекао је Вучић.

Држава све држи под контролом, нагласио је Вучић и додао да је губитак државе преко 35 милиона евра, када се узму у обзир субвенције и помоћ у вези са ценама нафте и нафтних деривате.

Указао је да је цена угља учетворостручена, иако су доскора људи тражили да се одустане од угља јер је то прљава техологија, а сада сви увозе угаљ.

Навео је да се тренутно у "Колубари" копа 60.000-62.000 тона угља дневно, а треба нам 90.000.

"Тражимо где да купујемо, да бисмо могли да имамо довољно стује, јер нам нису све електране, топлане припремљене. Купујемо и мазут и све друго, сналазимо се. Али, желим да људи знају да трошимо уштеђевину. Добро је да је имамо, јер смо се понашали одговорно, али трошимо уштеђевину", рекао је Вучић.

Трошимо резерве гаса да не бисмо плаћали 4.300 долара

Вучић је рекао да Србија шест милиона кубних метара гаса добија скоро за џабе по 270 долара за 1.000 кубних метара, али нам у марту треба 11 милиона кубних метара дневно и да не бисмо платили 4.300 долара колико данас кошта гас, повлачили смо из Банатског Двора резерве.

Додао је да смо док је цена гаса била нижа пунили подземно складиште у Банатском Двору где је ускладиштено 120 милиона кубних метара, а сада је количина пала на 97 милиона кубика.

"И опет нам фали бар 0,5 милиона кубика које морају да се купе по тржишној цени и на то трошимо овај новац. Коју год ствар да поменете угаљ, нафту, гас, огромне су компликације", рекао је Вучић.

Он је додао да је великих проблема било и са набавком млека у праху које је на крају набављено од четири комапније из Пољске и две из Литваније са којима су потписани уговори и очекује се да роба стигне.

"Да бисмо били сигурни за све, јер оног тренутка када се борбе буду расплмсале, а не верујем да неће, кад воз крене из Немачке, Русије, Америке, Енглеске, тај се воз не зауставља. ", рекао фигуративно осврћући се на кризу Вучић.

Навео је да је имао добар разговор са Викторијом Нуланд (подсекретарка за политичка питања у Стејт департменту) о "свим нашим стварима" , као и са пријатељима из окружење и да је стекао утисак да је општа паника заснована на реалној ситуацији.

понедељак, 23. децембар 2024.
0° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње