Читај ми!

Фитнес индустрија у најбољој форми од када постоји, и српске фирме прате светске трендове

У Србији и свету, фитнес индустрија обара рекорде по вредности. Тренирање све више постаје начин живота, а не само сезонски тренд. Индустрија која се некад искључиво ослањала на тегове и траке за трчање, данас зарађује милионе на дигиталним тренерима и апликацијама.

Тренер у џепу, сат на руци, зној на сторију. Фитнес индустрија је у најбољој форми од када постоји, показују подаци. Процењена вредност премашиће 262 милијарде долара ове године, уз очекиван стабилан раст до 2030. Светске трендове прати и Србија.

Недавно је формирана Секција за фитнес при Привредној комори Србије. Први корак је проценити тачну вредност индустрије у земљи.

"Идеја је да се кроз заједнички дијалог искомуницирају изазови са којима се суочава секција. Да заједно кроз иницијативе изађемо пред Владу и ресорна министарства. Такође, да успоставимо интернационализацију сектора, да наше произвођаче опреме, одеће, обуће, произвођаче софтвера, пошто су и ИТ компаније укључене, изађу на инострана тржишта и да продају своје услуге“, објашњава Младен Ђорић из Привредне коморе Србије.

Владимир Милетић са Факултета за спорт и физичко васпитање указује да је велнес кованица између благостања и физичке припреме.

"Ми користимо те термине од скоро и ја морам да кажем, као представник једне институције која ће ускоро напунити 90 година пословања, то је телесно вежбање. Да ли ћемо се играти са терминологијом, али ми се тиме бавимо дуго. Фитнес је физичка спрема, вежбање, велнес је мало шира слика те индустрије која обухвата много шири концепт услуга", указује Владимир Милетић са Факултета за спорт и физичко васпитање.

Апликације уместо месечних чланарина

У свету који броји калорије преко апликације, а кораке паметним сатом, тренинг све више постаје део алгоритма.

Млади све чешће бирају апликације уместо месечних чланарина. Регионалну популарност стекао је и српски стартап са својом апликацијом за вежбање. Свакодневно је користи око 40.000 вежбача и 3.000 тренера.

"Проблем генерално на целом свету је приступачност тренера. Они за рад 'један на један' наплаћују пуно и већина људи нема новца да приушти то. Ми смо ту као платформа да будемо решење за све да дођу до стручне помоћи. Могу да инсталирају апликацију да пронађу тренера за себе, да сарађују на различите начине, да ли онлајн, уживо или комбиновано, како год њима одговара“, наводи Милан Сундаћ из стартапа "My Fit World".

Поред воље и зноја, фитнес је одавно постао и бизнис. Иако доноси милијарде, највреднији резултат не мери се у новцу, већ у откуцајима здравог срца.

понедељак, 28. јул 2025.
26° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом